21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Καρδίτσα – Απόλλωνας Π. 80-65: Αναγεννημένη και διπλοκερδισμένη (vid)

Μια... άλλη Καρδίτσα πανηγύρισε σήμερα νίκη μετά από έναν γύρο και μια αγωνιστική, έφτασε τις δύο καλύπτοντας με το 80-65 επί του Απόλλωνας Πάτρας και τη διαφορά των έξι πόντων της ήττας της στον πρώτο γύρο, μα πάνω απ' όλα έδωσε υποσχέσεις. Με πολύ ποιοτικές τις προσθήκες που έχουν γίνει και με ωραίο μπάσκετ υπό την καθοδήγηση του Νίκου Παπανικολόπουλου, οι Θεσσαλοί έκαναν επανεκκίνηση, αναγεννήθηκαν και... άρχισαν το πρωτάθλημα. Θέλει άμεσα ενίσχυση ο Απόλλωνας, ο οποίος εκτός από τον παίκτη που ψάχνει ο Βετούλας, σήμερα δεν είχε και τον Σίλα λόγω τραυματισμού. Εφτασε τις δύο νίκες η Καρδίτσα, όσες και το Λαύριο, έμεινε στις τρεις ο Απόλλωνας.

Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν αγχωμένοι στο ματς, η Καρδίτσα ήθελε να πατήσει στα πόδια της μέσα από την άμυνά της και το κατάφερε φτάνοντας στο 8' με το υπέρ της 12-3! Ο Φιλιππάκος με σερί τρίποντων ξεκόλλησε τον Απόλλωνα που μείωσε στο 15-12 του δεκαλέπτου, όμως, αυτό ήταν ένα ξέσπασμα, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν σωστά, οργανωμένα και είχαν πληθώρα λύσεων.
Ο Γκάμπροβσεκ ήταν η αποκάλυψη για την Καρδίτσα, έχοντας μπει λόγω των γρήγορων δύο φάουλ του Εβανς, ο Γκάλινατ... ζεστάθηκε απότομα, ο Πίτερς οργάνωνε, μπήκε και ο κόσμος στο ματς δίνοντας ρυθμό και η Καρδίτσα έκλεισε το ημίχρονο με 42-26! Οι ασίστ ήταν 13-6, τα λάθη 5-8, τα ριμπάουντ 22-13 και όλα αποτύπωναν την ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Ο Απόλλωνας ηρέμησε στα αποδυτήρια... κατάλαβε ότι μέσα στη ρακέτα δεν υπήρχαν λύσεις, οπότε έσφιξε την άμυνα και πόνταρε στο σουτ. Γκρίφιν και Βερτζ ανέβηκαν αισθητά, σερί 10-2 για τους Πατρινούς τους ξανάβαλε στο ματς και το άγχος στον αντίπαλο. Ο Γκάλινατ έδινε τις λύσεις στα κρίσιμα, η Καρδίτσα πήρε ανάσες και έκλεισε το δεκάλεπτο με 61-51.

Ο έμπειρος και ψύχραιμος Αθηναίου έδωσε ηρεμία στον ρυθμό αλλά και δυο μαζεμένα τρίποντα για το 67-51 στο 32', πολύτιμη ψυχολογική τόνωση για τους γηπεδούχους και... κόψιμο των φτερών του Απόλλωνα στην ύστατη προσπάθεια. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο από το 76-58, με αυτό το +18 σίγουρα να δίνει το δικαίωμα στην Καρδίτσα να σκέφτεται πια και την κάλυψη της διαφοράς.

Ο Απόλλωνας είχε αποθέματα, έκανε σερί 5-0 για το 76-64, αλλά η Καρδίτσα πλέον... είχε βγάλει φτερά και δε ρίσκαρε το παραμικρό μέχρι τέλους.

ΠΟΥ ΗΣΟΥΝΑ ΕΣΥ...: Με το "καλημέρα" ο Σον Εβανς έδειξε πόσο έλειπε ένας ψηλός από την Καρδίτσα. Με λίγες προπονήσεις έμεινε στο παρκέ 29 λεπτά, έδωσε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και πολλές κερδισμένες μάχες και άλλαξε... όψη σε όλη την ομάδα του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ηταν φανερή με γυμνό μάτι η διαφορά ύψους μεταξύ των δύο ομάδων και τα 36=27 ριμπάουντ ήταν μια αριθμητική απόδειξη αυτής.