24.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67: Υπόθεση έξι αγωνιστικών λεπτών (pics+vids)

Η Καρδίτσα δεν είχε διάθεση για... αστεία απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και τον νίκησε εύκολα εντός έδρας με 95-67, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής του τρίτου γύρου της Basket League.

Οι Θεσσαλοί καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν είχαν αποδείξει την ανωτερότητά τους απέναντι στους «μελανόλευκους».

Το συγκρότημα του Νίκου Παπανικολόπουλου έφτασε τους 34 βαθμούς και συγκατοικεί στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα με το Μαρούσι και το Λαύριο.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν ακόμα μία ήττα και παραμένουν ουραγοί με 30 βαθμούς, περιμένοντας απλώς να πέσει η αυλαία της σεζόν και να αρχίσουν τα σχέδιά τους για την επόμενη χρονιά που θα τους βρει στην Elite League.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, δεν αντέχει και σε κάποια ιδιαίτερη κριτική, καθώς αρκεί κάποιος να σκεφτεί ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 20-0 μετά από έξι λεπτά και να μην κοιτούν ποτέ ξανά πίσω, καθώς στο φινάλε της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 30-14.

Παρόμοια η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με την Καρδίτσα να κάνει «πάρτι» και να τελειώνει» το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 29 πόντων (59-31), έχοντας ήδη μετατρέψει το δεύτερο μισό του ματς σε τυπική διαδικασία.

Τίποτα φυσικά δεν θα μπορούσε να αλλάξει στην τρίτη περίοδο και οι γηπεδούχοι παρέμειναν κυρίαρχοι κάνοντας ό,τι θέλουν στο παρκέ. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας έγραφε 77-45 κι άπαντες σκέφτονταν ήδη το φινάλε της αναμέτρησης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο προπονητές εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία και δοκίμασαν σχήματα και πράγματα, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικήτρια την Καρδίτσα πολύ άνετα με 95-67.

ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΔΙΔΥΜΟ: Ο Τέβιν Μακ και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ήταν οι κορυφαίοι της Καρδίτσας. Ο Αμερικανός φόργουορντ σταμάτησε στους 23 πόντους «κατεβάζοντας» και 6 ριμπάουντ, ενώ ο έμπειρος Έλληνας φόργουορντ πρόσθεσε άλλους 22 μαζί με 7 «σκουπίδια». Από το «ναυάγιο» των ηττημένων διασώθηκε ο Όσμπορν με 21 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, δεν υπήρχε στατιστικό στοιχείο στο οποίο οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλύτεροι, κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς και φτάνοντας στην επικράτηση.