16.7 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Καρδίτσα-ΑΕΚ 64-70: Ζορίστηκε αλλά… χαμογέλασε (pic+vid)

Σε ένα ματς που οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, η ΑΕΚ ζορίστηκε απέναντι στην Καρδίτσα που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο... χαμογέλασε, νίκησε με 70-64 και ξεκίνησε νικηφόρα τον δεύτερο γύρο της Basket League. Πέντε διψήφιους είχε η Ένωση, με Στρέλνιεκς-Ουίλιαμς πρώτους σκόρερ και τον Ακίλ Μίτσελ έξω από τα νερά του επιθετικά. Έδειξε σημάδια η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, όπως και η νέα ηχηρή προσθήκη του Λαμάρ Πίτερς.

Το ματς ξεκίνησε με την Καρδίτσα να απειλεί πίσω από τη γραμμή των 6μ75 και την ΑΕΚ να έχει κύριο εκφραστή των επιθέσεών της τον Κάμερον ΜακΓκρίφ. Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη λήξη του (20-24). Η δεύτερη περίοδος δεν είχε το ίδιο τέμπο, η παραγωγικότητα ήταν χαμηλή και οι δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Πολλά τα λάθη για την Ένωση που ωστόσο πήγε προηγούμενη και στην ανάπαυλα (37-39).

Τρομερό ξεκίνημα για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου στο β' ημίχρονο που με ένα επιμέρους 8-1 πήρε αέρα πέντε πόντων (45-40). Αυτόν τον αέρα έκοψε η ΑΕΚ με συνοπτικές διαδικασίες μέσω τριών άμεσων τρίποντων από Φλιώνη, Στρέλνιεκς και Ουίλιαμς (45-49). Το σερί της Ένωσης επεκτάθηκε ακόμα περισσότερο, έγινε 15-0 και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (45-55). Ένα σερί 10-0 αυτή τη φορά για την Καρδίτσα και με πρωταγωνιστή τον νεοφερμένο Λαμάρ Πίτερς έφερε το ματς σε ισορροπία πριν το τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο (55-55). Στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες και το ματς κλειστό. Ο Φλιώνης με τέσσερις προσωπικούς πόντους ξεκόλλησε την ΑΕΚ στο σκορ. Η Ένωση έδειξε χαρακτήρα στο τέλος και πήρε τη νίκη στο ξεκίνημα του β' γύρου.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ: Παρά την αστοχία της η ΑΕΚ βρήκε τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις για να έρθει το "διπλό". Στρέλνιεκς, Ουίλιαμς, Φλιώνης, ΜακΓκρίφ και Μάντσεν συμπλήρωσαν την πεντάδα των διψήφιων που τράβηξαν το "κουπί" στο σκοράρισμα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι δύο ομάδες δεν διακρίθηκαν για την ευστοχία τους στον σημερινό αγώνα με την ΑΕΚ να σουτάρει με 45% και την Καρδίτσα με 33%.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.