16.3 C
Κυριακή, 20 Οκτωβρίου, 2024

Καντσελιέρι: «Με τέτοια ποσοστά εντός πεδιάς δε μπορείς να κερδίσεις» (vid)

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι απέναντι στον Πανιώνιο, ωστόσο στη συνέχεια δεν είχε την ίδια καλή απόδοση, γνωρίζοντας τη 2η του ήττα στο πρωτάθλημα, με 62-73.

Σε δηλώσεις του μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο προπονητής του «Δικεφάλου του Βορρά», Μάσιμο Καντσελιέρι, στάθηκε στην αστοχία που είχε ομάδα του στα σουτ εντός πεδίας, τονίζοντας ότι μόνο η καλή άμυνα δεν είναι αρκετή για να κερδίσεις παιχνίδια σαν αυτά.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ιταλού τεχνικού:

Για το τι συνέβη στο 2ο ημίχρονο: «Ό,τι συνέβη και στο 1ο ημίχρονο. Είχαμε 18/54 σουτ. Μόνο με καλή άμυνα δε μπορείς να κερδίσεις παιχνίδια αν έχεις τέτοια στατιστικά. Σήμερα ήταν μια κακή μέρα για την επίθεσή μας, αλλά αυτό μπορεί να συμβεί με τόσο physicality. Πρέπει να μάθουμε από αυτό.

Για το αν η επίθεση ήταν το "κλειδί" της νίκης: «Σκοράραμε 31 στο 1ο ημίχρονο και 31 στο 2ο. Είχαμε 33% ποσοστό στα σουτ εντός πεδιάς. Με τέτοιο ποσοστό ποια ομάδα μπορεί να κερδίσει; Χάσαμε κάθε σουτ, εύκολο ή δύσκολο, είχαμε λάθη που έδωσαν αιφνιδιασμούς. Ήμασταν συνέχεια κοντά, παλέψαμε, αλλά δεν ήταν αρκετό».