18.1 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

(Κ’ Όμιλος) Γερμανία – Σλοβενία 100-71: Δεν σταματάνε πουθενά τα ”Πάντσερ” (pic + vids)

Στον αγώνα για την πρώτη θέση του Κ' ομίλου, η Γερμανία νίκησε ευκολότερα απ' ότι περίμενε κανείς την Σλοβενία με 100-71 και παρέμεινε αήττητη στο φετινό μουντομπάσκετ.

Τα ''Πάντσερ'' είχαν κορυφαίο τον ηγέτη της Ντένις Σρέντερ (24π, 10 ασίστ), ο οποίος όποτε βρισκόταν στο παρκέ, έκαναν επίδειξη δύναμης στους Σλοβένους. Οι Γερμανοί δεν σταματάνε πουθενά και με αυτή τους τη νίκη απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως είναι η Σλοβενία, βλέπουν την ζώνη των μεταλλίων ολοένα και πιο κοντά.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Σλοβένοι έχουν πάρει προβάδισμα ενάντια στην Γερμανία (11-16), με τον Λούκα Ντόντσιτς να έχει πετύχει 9 πόντους. H Σλοβενία παίζει πολύ ωραίο μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγείται μετά από 10 λεπτά 11-25.

To διψήφιο προβάδισμα της Σλοβενίας συνεχίζει στην Okinawa Arena και στη δεύτερη περίοδο (20-32) . Ο Ντένις Σρέντερ είναι ο παίχτης κλειδί για την Γερμανική ομάδα στην προσπάθεια της να επιστρέψει στο ματς. Το ημίχρονο έκλεισε στο 38-34, με το εντυπωσιακό 27-9 επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο για την Γερμανία. Πρώτοι σκόρερ για τα ''Πάντσερ'' ήταν οι Σρέντερ και Όμπστ με 8π. έκαστος ενώ από πλευράς Σλοβενίας οι Ντόντσιτς με 14π. αλλά με 1/7 τρίποντα και Πρέπελιτς με 7π.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γερμανία διεύρυνε το προβάδισμα της, προηγούμενη στο 25' 52-42. Ο Ντένις Σρέντερ έχει φτάσει τους 16 πόντους, μοιράζοντας μέχρι στιγμής και 6 ασίστ. Η Σλοβενία μοιάζει να μην έχει απάντηση στους Γερμανούς και η διαφορά έφτασε στους 19π (61-42). 1 λεπτό σχεδόν πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η Σλοβενία έβγαλε τελικά μια μικρή αντίδραση και μείωσε την διαφορά στους 14 πόντους.  Ο Νιλς Γκιφάι βάζει ένα υπέροχο fade-away σουτ ακριβώς στη λήξη του χρόνου με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 68-52.

Η Γερμανία στο τελευταίο δεκάλεπτο ''πάτησε γκάζι'' και ''εκτόξευσε'' την διαφορά πάνω από τους 20 δείχνοντας πως είναι μία από τις καλύτερες ομάδες του τουρνουά. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με το ματς να λήγει 100-71. Σρέντερ 24π. και Ντόντσιτς 23π. ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν για την κάθε ομάδα.