23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

(Κ’ Όμιλος) Γερμανία-Γεωργία 100-73: Στο ρελαντί πήγε οχτάδα (vids)

Ένα ημίχρονο άντεξε η Γεωργία απέναντι στη Γερμανία που δείχνει ότι ακόμη και στις μέτριες εμφανίσεις της, μπορεί να παίρνει τα αποτελέσματα. Αν αυτό δεν είναι ένα εχέγγυο για μία πορεία ως το τέλος του δρόμου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ποιο μπορεί να είναι;

Η Γερμανία δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο όμως στο δεύτερο δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας της, επικρατώντας με 100-73 και εξασφάλισε, ουσιαστικά, την παρουσία της στα προημιτελικά αφού έκανε το 4/4.

Με ένα σερί 8-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου, η Γερμανία ξέφυγε με έξι (22-16), αφού η Γεωργία είχε κάνει έξι λάθη. Ο Μόριτζ Βάγκνερ ανέβηκε στους οχτώ πόντους στο 14ο λεπτό και η ομάδα του Χέμπερτ βρέθηκε στο +8 (30-22). Η Γεωργία όμως περιόρισε σημαντικά τα λάθη της –έκανε μόνο ένα στη δεύτερη περίοδο- και δεν έχασε την επαφή με το σκορ αφού το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στους δύο (43-41).

Τα «πάντσερ» άρχισαν το δεύτερο μέρος αποφασιστικά για να μην μπλέξουν και κάνοντας ένα 15-4 στο πρώτο πεντάλεπτο, ξέφυγαν με 13 (58-45), ένα προβάδισμα που υπερασπίστηκαν ως το τέλος της τρίτης περιόδου (70-57). Έξι λεπτά πριν το φινάλε η «ψαλίδα» άνοιξε στους 22 (81-59) και ήταν προφανές ότι η Γεωργία δεν είχε τρόπο επιστροφής.

Έξι παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο τον Λο που σημείωσε 18 με 6/6 τρίποντα! Συνολικά οι Γερμανοί είχαν 20/35. Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου κορυφαίος ήταν ο Μπιτάντζε με 15 πόντους και έξι ριμπάουντ.