27 C
Παρασκευή, 11 Οκτωβρίου, 2024

Ιβούντου: Όταν η μπάλα “καίει” είναι η στιγμή του (vids)

Ο Ουές Ιβούντου πέτυχε το καθοριστικό καλάθι στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Προμηθέα «πληγώνοντας» έτσι την ομάδα που φορούσε την περσινή σεζόν τη φανέλα της, τη Ράστα Βέχτα. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ ξέρει καλά πώς να γίνεται ο άνθρωπος που θα κρίνει την αναμέτρηση και το Basketa.gr σας παρουσιάζει τις στιγμές που το έχει αποδείξει.

Ο 29χρονος από το Χιούστον αγωνίστηκε για 6 χρόνια στο NBA και στη G League χωρίς όμως να έχει τον ρόλο που θα ήθελε. Την περασμένη χρονιά πέρασε για πρώτη φορά τον Ατλαντικό για χάρη της Ραστα Βέχτα και έδειξε ότι είναι ένας ολοκληρωμένος παίκτης για το ευρωπαϊκό επίπεδο.

Τελείωσε τη χρονιά με 9.2 πόντους και 4.8 ριμπάουντ κατά μέσο όρο όμως δεν ήταν τα στατιστικά που τον έκαναν να ξεχωρίσει. Στις κρίσιμες στιγμές των παιχνιδιών ο Ιβούντου ήταν πάντα μέσα στο παρκέ και πολλές φορές καθόρισε και την τύχη τους.

Το πρώτο παράδειγμα είναι στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Ράστα Βέχτα με τη Τσέμνιτζ όπου το ματς βρίσκεται στην μια κατοχή με το σκορ στο 82-80 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο, να στέλνει τη διαφορά στους πέντε και να δίνει μια τεράστια νίκη στην ομάδα του

Η Ράστα Βέχτα υποδέχεται τη Ρόστοκ Σίγουλβς και παρότι είναι το φαβορί, η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στην παράταση. Ενώ βρίσκεται ένα πόντο πίσω και απομένει ένα λεπτό, ο Ιβούντου περιμένει στην γωνία, παίρνει την πάσα και δεν λαθεύει. Ολοκληρώνει τον αγώνα με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, φτάνοντας στο νταμπλ νταμπλ.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην έδρα της Ουλμ ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της παράτασης όλα φαίνονται να έχουν κριθεί με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη. Σίγουρα όμως είχαν υπολογίσει χωρίς τον Ιβούντου, ο οποίος με ένα απίθανο τρίποντο και φάουλ ισοφαρίζει σε 100-100 και στη συνέχεια η ομάδα του παίρνει τη νίκη.

Η Ράστα Βέχτα αντιμετωπίζει στην έδρα της την πρωταθλήτρια του BCL, Βόννη και με την αναμέτρηση να είναι στους 5 πόντους και να απομένουν 20 δευτερόλεπτα ο Ιβούντου κόβει εκπληκτικά στη ρακέτα, καρφώνει εντυπωσιακά και στέλνει τη διαφορά στους 7, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκης.

Μετά το καθοριστικό του τρίποντο στην έδρα της Ουλμ, αυτή τη φορά θα κρίνει και την αναμέτρηση στην έδρα της Ράστα Βέχτα. Η ομάδα του προηγείται με 82-80 και ο Τόμας Κλέπεις σηκώνεται για την ισοφάριση, με τον Αμερικανό πάουερ φόργουορντ να κατεβάζει τον γενικό και να βάζει τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων.