25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Italian job! (vids)

Ο Μπέρτανς έβαλε το πιο μεγάλο σουτ του Μιλάνου, ο Κλαβέρ έχασε αυτό της Μπαρτσελόνα στο τέλος και η Αρμάνι πήρε μια μεγάλη νίκη μέσα στη Βαρκελώνη με 83-81 βυθίζοντας κι άλλο την Μπάρτσα στη βαθμολογία της Ευρωλίγκας και αναγκάζοντας τους Καταλανούς φιλάθλους να βγάλουν τα άσπρα μαντήλια τους και να τα ανεμίσουν σε ένδειξη αποδοκιμασίας.

Το Μιλάνο πέτυχε δύο γρήγορα τρίποντα με τους Θίοντορ και Μίτσοφ στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά μετά "κόλλησε" και η Μπαρτσελόνα επέβαλε σταδιακά το ρυθμό της. Με τον Ρίμπας να οργανώνει σωστά και να εκτελεί και τον Τόμιτς να κυριαρχεί στις ρακέτες, η Μπάρτσα έτρεξε ένα 12-0 και προηγήθηκε με 14-6 στο 5' διατηρώντας αυτό το προβάδισμα με αυξομειώσεις σε όλο το πρώτο μέρος. Η υπέρ της διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-15), ωστόσο όταν μετά βγήκε ο Τόμιτς, το Μιλάνο βρήκε την ευκαιρία να ανακάμψει κάπως.

Το δίδυμο Θίοντορ-Τζέρελς έκανε καλή δουλειά στην περιφέρεια, το ίδιο και Γκουντάιτις κάτω από τα καλάθια, με αποτέλεσμα το Μιλάνο να μειώσει στους 4 πόντους στο 15' (34-30). Αλλά κάπου εκεί πέρασε στο παιχνίδι ο Κόπονεν, που με το μακρινό του σουτ έδωσε πολλές λύσεις στην Μπαρτσελόνα και της επέτρεψε να ξεφύγει για μία ακόμα φορά. Στο 18' το σκορ ήταν 46-34, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου το Μιλάνο παίρνοντας βοήθειες από τον Πάσκολο και στις δύο πλευρές του παρκέ έκλεισε αρκετά την ψαλίδα μειώνοντας σε 48-42.

Το Μιλάνο ήταν διατεθειμένο να παλέψει σκληρά για τη νίκη και καθώς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Γκάουντλοκ έδειξε να αφυπνίζεται, μείωσε στο καλάθι (54-52) δεδομένου ότι ο Γκουντάιτις συνέχιζε την καλή δουλειά του μέσα στις δύο ρακέτες. Η Μπαρτσελόνα βρήκε κάποιες λύσεις από τα μακρινά σουτ των Μερμάν και Ναβάρο, οι οποίες της επέτρεψαν να κρατήσει το προβάδισμα, όμως ήταν φανερό πως είχε πρόβλημα στην επίθεση, καθώς ο Τόμιτς δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός όσο ήταν στο πρώτο μέρος, ενώ και στην άμυνα έμπαζε. Με τον Πάσκολο να αναδεικνύεται σε παίκτη-κλειδί, το Μιλάνο ισοφάρισε 58-58 στο 27' και στο 28' πέρασε μπροστά με 60-58 ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το Μιλάνο προηγούμενο με 64-62 και στο τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι φούντωσε. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η Μπαρτσελόνα έβρισκε λύσεις από τον Ερτέλ, που πήγαινε καλά και οργανωτικά και εκτελεστικά, αλλά και από τον Κλαβέρ, ενώ το Μιλάνο βοήθησαν πολύ οι Μίτσοφ και Ταρτσέφσκι. Δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος, πάντως, το Μιλάνο με δυο καλάθια από τον Μίτσοφ και τον Γκάουντλοκ προηγήθηκε με 78-73 γεμίζοντας άγχος την Μπαρτσελόνα, που πλέον άρχισε να χάνει ακόμα και τα εύκολα και δυσκολευόταν να επιστρέψει.

Τα κατάφερε τελικά 44'' πριν από το τέλος, όταν μετά από άστοχο σουτ του Γκάουντλοκ, ο Χάνγκα έφυγε στον αιφνιδιασμό και ισοφάρισε 79-79. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Θίοντορ έδωσε φανταστική ασίστ στον Γκουντάιτις, που έκανε το 81-79 υπέρ του Μιλάνου 27'' πριν από τη λήξη και μετά Ναβάρο και Τόμιτς συνεργάστηκαν άψογα και ο Κροάτης με δύο βολές από το φάουλ που κέρδισε ξανά 8'' πριν από το τέλος. Το Μιλάνο είχε την τύχη του στα χέρια του, αλλά βιάστηκε λίγο, διότι μετά την επαναφορά ο Μπέρτανς σούταρε στα 5''. Ευστόχησε μεν κάνοντας το 83-81, αλλά έδωσε μία ακόμα ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα, η οποία ωστόσο πήγε στα σκουπίδια. Ο Ρίμπας πήγε να χάσει την μπάλα από τα χέρια του, αυτή κατέληξε στον Κλαβέρ, που υπό την πίεση του χρόνου έκανε ένα άτσαλο σουτ, που δεν βρήκε ούτε το στεφάνι, και η Μπαρτσελόνα έχασε για 5η φορά φέτος στο Παλαού Μπλαουγκράνα για την Ευρωλίγκα.

ΗΡΩΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ: Ο Ντάβιντε Πάσκολο είχε παίξει μέχρι σήμερα σε μόλις 7 από τα 21 παιχνίδια της Ευρωλίγκας. Σε μόλις δύο από αυτά έπαιξε για πάνω από 10 λεπτά και το ρεκόρ του ήταν 6 πόντοι και 5 ριμπάουντ. Σήμερα σχεδόν διπλασίασε αυτά τα νούμερα! Ανάγκασε τον Πιανιτζάνι να τον κρατήσει 24 λεπτά στο παρκέ, διότι σκόραρε 12 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν καταλύτης στο προσπέρασμα που έκανε το Μιλάνο στην τρίτη περίοδο και το έκανε να πιστέψει ότι μπορούσε να κερδίσει. Η Μπαρτσελόνα τη βρήκε από το... πουθενά.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Μιλάνο είχε το εξαιρετικό ποσοστό 62% στα δίποντα, πράγμα που σημαίνει ότι πέρασε με επιτυχία την μπάλα μέσα στη ρακέτα και βρήκε πολλούς εύκολους πόντους από εκεί.