17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ιταλία-Εσθονία 83-62: «Σόου» Φοντέκιο και τώρα… Ελλάδα (pics,vids)

Οι Εσθονοί άντεξαν μόλις ένα δεκάλεπτο, έκτοτε η Ιταλία πάτησε "γκάζι" δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, κερδίζοντας με 83-62 στην πρεμιέρα της στον τρίτο όμιλο, όπου βρίσκεται και η Εθνικής μας. Ο Σιμόνε Φοντέκιο δεν αστειευόταν έξω από τα 6.75 και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και (5/8) τρίποντα. Άξιοι συμπαραστάτες Μέλι και Πολονάρα, με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ο Πολονάρα έφτασε στο νταμπλ-νταμπλ με τα 12 ριμπάουντ που μάζεψε. Κυριάρχησαν στα ριμπάουντ οι Ιταλοί, ως αποτέλεσμα αυτού λοιπόν είχαν 62% στα δίποντα, ενώ αντίστοιχα δεν άφηναν τους Εσθονούς να φτάσουν κοντά στο καλάθι. Η γηπεδούχος Ιταλία αντιμετωπίζει την Ελλάδα αύριο (22:00), ενώ η Εσθονία θα αναμετρηθεί με την Ουκρανία (18:00).

Με όπλο το μακρινό τους τρίποντο οι Εσθονοί έμειναν κοντά στους οικοδεσπότες Ιταλούς, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 21-18, υπέρ των Ιταλών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Σιμόνε Φοντέκιο, με τον άσο των Γιούτα Τζαζ να ευστοχεί σε δύο τρίποντα από τα 8 μέτρα περίπου! Οι Ιταλοί έκαναν θραύση στα ριμπάουντ και έτσι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 52-33 με τους Ιταλούς να κυριαρχούν στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν κάτω από τα καλάθια, γεγονός που τους έδωσε και αρκετά ελεύθερα σουτ τριών πόντων, με τους Εσθονούς να προσπαθούν στην 4η περίοδο, να σφίξουν την άμυνά τους στο ζωγραφιστό. Αυτό δεν είχε και μεγάλο αποτέλεσμα με τους Ιταλούς να εκμεταλλεύονται τα προτερήματά τους και να φτάνουν εν τέλει στην εύκολη επικράτηση.