21 C

Ιταλία: Επέστρεψε στις νίκες η Αρμάνι, πήρε το “θρίλερ” η Βενέτσια (vid)

Στην τρίτη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να επικρατήσει της Ρετζιάνα με 79-68, η Σάσαρι νίκησε την Τρεβίζο 80-76, η Πεζάρο πήρε την εκτός έδρας νίκη με 68-81 επί της Μπριντίσι ενώ η Βενέτσια πήρε το θρίλερ κόντρα στην Κρεμόνα με 79-76.

Αρμάνι Μιλάνο - Ρετζιάνα 79-68

Η Αρμάνι Μιλάνο μπορεί να άρχισε με πολύ άσχημο τρόπο τον αγώνα, χάνοντας στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 9-18, κατάφερε στην δεύτερη περίοδο να γυρίσει την εικόνα υπέρ της με επί μέρους σκορ (25-9) και έφτασε στο τέλος στην νίκη επί της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη με σκορ 79-68.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές και του αγώνα, αναδείχθηκε ο Στέφανο Τονούτ με 16 πόντους σε 29 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 34-27, 60-45, 79-68

Σάσαρι - Τρεβίζο 80-76

Η Σάσαρι φιλοξένησε την Τρεβίζο σε μία αναμέτρηση κατά την οποία και οι δύο ομάδες έμειναν πολύ κοντά η μία στην άλλην. Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παραμείνουν ελάχιστα μπροστά στο προβάδισμα και επικράτησαν με 80-76.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ταϊρί Μπριν με 18 πόντους, όσους είχε και ο Μπάουμαν Κι της Τρεβίζο.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-34, 57-55, 80-76

Μπριντίσι - Πέζαρο 68-81

Η Πέζαρο κατάφερε να "αλώσει" την έδρα της Μπριντίσι και έφυγε νικήτρια έπειτα από έναν αγώνα όπου οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του από την πρώτη περίοδο. Οι παίκτες της Μπριντίσι βρήκαν απαντήσεις στο παιχνίδι της Πέζαρο αλλά δεν κατάφεραν να πλησιάσουν αρκετά.

Πρώτος σκόρερ βγήκε ο Σκοτ Μπάμφορθ, ο οποίος σε 33 λεπτά σημείωσε συνολικά 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 30-42, 48-60, 68-81

Βενέτσια - Κρεμόνα 79-76

Η Βενέτσια νίκησε εντός έδρας την Κρεμόνα έχοντας πραγματοποιήσει έναν αρκετά δύσκολο αγώνα όπου κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η γηπεδούχος ομάδα αρχισε πολύ δυνατά και παρά το γεγονός ότι η απόδοσή της έπεσε στην συνέχεια, η φιλοξενούμενη δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να επικρατούν με 79-76

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ααμίρ Σιμς με 17 πόντους, ενώ συνολικά όλου του αγώνα ο Μάρκους Ζεγκαρόουσκι με 21.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 43-33, 57-55, 79-76