25.1 C
Σάββατο, 14 Σεπτεμβρίου, 2024

Ιταλία-Ελλάδα 81-43: «Βαριά» ήττα και στόχος η παραμονή για τις Κορασίδες (pics)

Η Ιταλία αποδείχθηκε πολύ υψηλό «εμπόδιο» στους «16» για την Εθνική Κορασίδων, που δεν μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστικά και ηττήθηκε με 81-43, με αποτέλεσμα τον αποκλεισμό και, πλέον, περιμένει Βέλγιο ή Λετονία, στον ηττημένο της εν λόγω αναμέτρησης, ώστε να δώσει «μάχη» για να εξασφαλίσει την παραμονή στην κορυφαία κατηγορία του Ευρωμπάσκετ U16.

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και από νωρίς επέβαλε το δικό της ρυθμό, βάζοντας βάσεις από την πρώτη περίοδο, όπου προηγήθηκε με 26-9. Το μοτίβο αυτό δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο και οι Ιταλίδες είχαν επί της ουσίας «καθαρίσει» το ματς με 43-19 στην ανάπαυλα. Το σκηνικό έμεινε ίδιο έως το τέλος, με την Εθνική Κορασίδων να χρειάζεται να περιμένει αντίπαλο, ώστε να βρει την νίκη, που για αρχή θα διασφαλίσει την παραμονή.

Η Ιταλία, από την πλευρά της, συνεχίζει στα προημιτελικά και περιμένει τον νικητή του Λετονία-Βέλγιο, με φόντο τη ζώνη των μεταλλίων στο Ευρωμπάσκετ U16.

Δεκάλεπτα: 26-9, 43-19, 62-30, 81-43