17.7 C

Ιταλία – Ελλάδα 76-67: Πρεμιέρα με το αριστερό

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε εκτός έδρας από την Ιταλία με 76-67 στον πρώτο αγώνα της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αγωνίστηκε χωρίς την τραυματία Μαριέλλα Φασούλα, ενώ στα πρώτα λεπτά του αγώνα αποχώρησε με ενοχλήσεις στη γάμπα και η Έλενα Τσινέκε. Επόμενο ραντεβού στη Χαλκίδα την Κυριακή (12/11) στις 17.00 για τον αγώνα με την Τσεχία. Η Εθνική μας ομάδα μαζί με Ιταλία, Γερμανία και Τσεχία έχουν προκριθεί ως διοργανώτριες στο Ευρωμπάσκετ 2025.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά νωρίς στο παιχνίδι (11-1, 3’), αφού παρουσιάστηκε άστοχη και παράλληλα έχασε τις μάχες των ριμπάουντ. Το πρώτο εύστοχο εντός πεδιάς σουτ ήρθε για την Ελλάδα από την Πηνελόπη Παυλοπούλου (13-3, 4’) με τη διαφορά να φτάνει από την Κις στο +16 (21-5, 7’10’’). Η διαφορά μειώθηκε προς στιγμήν (21-10, 8’40’’) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 24-10.

Το «τετράποντο» της Παυλοπούλου βοήθησε ώστε το 26-11 (11’25’’) να γίνει 29-20 (13’30’’) με τη διαφορά να παίρνει μονοψήφια τιμή για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Σπανού συνεχίζει με πέντε συνεχόμενους πόντους για το 29-25 (14’30’’).

Η αρχηγός της Εθνικής Ομάδας ευστόχησε για μία ακόμη φορά για να διαμορφώσει το 31-27 (16’15’’). Η Χριστινάκη πήρε τη σκυτάλη με τέσσερις συνεχόμενους πόντους για να μειωθεί η διαφορά στους δύο πόντους (33-31, 18’). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε όμως με ένα μικρό σερί από τις Ιταλίδες και το σκορ να φτάνει στο 39-31.

Οι γηπεδούχες ξέφυγαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (44-31, 21’), αλλά η Ελλάδα πλησίασε και πάλι με τις Χριστινάκη και Σταμάτη να οδηγούν στο 49-43 (27’50’’) και στην Σπανού να μετρά 4/6 τρίποντα για το 49-46 (28’30”). Για μία ακόμη φορά όμως η Ιταλία είχε τις απαντήσεις (64-51, 32′), για να φτάσει ως την τελική επικράτηση με το 76-67.