23.4 C

Ιταλία-Ελλάδα 74-70: «Δοκιμαστική» ήττα (vids+pics)

Ο Δημήτρης Ιτούδης ψάχνει τις λύσεις, για να είναι η Εθνική έτοιμη για το Παγκόσμιο Κύπελλο ειδικά στην επίθεση, οι παίκτες του έβγαλαν και πάλι αξιοθαύμαστη μαχητικότητα, παλεύοντας να επιστρέψουν από το -13 απέναντι στην Ιταλία, όμως μερικές λεπτομέρειες πάλι στοίχισαν την ήττα με 74-70, με τη «Σκουάντρα Ατζούρα» μάλιστα να κατακτά το τουρνουά Ακρόπολις, στο τελευταίο φιλικό της «γαλανόλευκης» επί ελληνικού εδάφους.

Οι Ιταλοί είδαν τον Μέλι να κερδίζει τις πρώτες μονομαχίες με τον Παπαγιάννη και είχαν απάντηση στην ενέργεια του Θανάση Αντετοκούνμπο, έχοντας την πρωτοκαθεδρία με αρκετές επιθετικές λύσεις (14-8 στο 6'). Η είσοδος των Μήτογλου και Παπαπέτρου ευεργέτησε την Εθνική, που θα ισοφάρισε στους 16 πόντους με επιμέρους 2-8 λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ωστόσο ένα τρίποντο του Σεβερίνι χώρισε στο τέλος της, τις δύο ομάδες (19-16).

Οι παίκτες του Ποτσέκο επέμεναν να δίνουν την μπάλα χαμηλά, αφού δικό μας σημείο αναφοράς για την αντιμετώπισή τους σε εκείνο το σημείο δεν υπήρχε, ενώ την ίδια ώρα η «γαλανόλευκη» εμφάνιζε νευρικότητα στην εκτέλεση, με αποτέλεσμα το διψήφιο προβάδισμα της «Σκουάντρα Ατζούρα» (30-20 στο 17'). Τα δύο τρίποντα των Ρογκαβόπουλου και Τσαλμπούρη μας «ξεκόλλησαν» τελικά στην επίθεση, με μια εξαιρετική συνεργασία για κάρφωμα του Παπαγιάννη και το τρίποντο του Ουόκαπ στην εκπνοή του ημιχρόνου να μειώνουν στο -4 (35-31).

Μπορεί ο Παπαγιάννης να πήρε προσπάθειες στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο η ιταλική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα κενά, που άφηνε αμυντικά, με αποτέλεσμα γρήγορα και με το Φοντέκιο σε εξαιρετική κατάσταση να προηγηθεί ξανά σε διψήφιο νούμερο (45-35 στο 24'). Με την ίδια ακριβώς τακτική, οι τυπικά γηπεδούχοι κέρδιζαν αρκετά, βάζοντας στο προσκήνιο και τον Σπανιόλο για το υπέρ τους +15 (57-42 στο 29'), προτού εμείς μειώσουμε στο 57-46 της τρίτης περιόδου.

Οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, επιμένοντας στην επιθετική τους πολυφωνία, αλλά ο Ρογκαβόπουλος κρατούσε όρθια την Εθνική με τις πρωτοβουλίες του και η μαχητικότητα στην άμυνα, μαζί με το ρίσκο του «ντουμπλαρίσματος» σε βασικούς παίκτες του Ποτσέκο, βοήθησε, ώστε από το 67-54 στο 34ο λεπτό να επιστρέψουμε στη διεκδίκηση του ματς με σερί 0-9 και βολές του Μήτογλου για το 67-63, μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Σπίσου, όμωε, με τρίποντο στη λήξη του χρόνου στα 84" για τη λήξη, έβαλε «φρένο» και η Ιταλία πήρε σαφές προβάδισμα νίκης (70-63). Ο Παπαγιάννης μείωσε άμεσα σε 70-65, αλλά ο Μήτογλου έχασε την ευκαιρία εξ' επαφής αμέσως μετά και, ουσιαστικά, αυτή έκρινε και το ματς, αφού η Εθνική δεν τα παράτησε μεν μέχρι το φινάλε, όμως δεν έφτασε ο χρόνος για την απόλυτη ανατροπή, με τον Σπίσου να είναι ψύχραιμος για το τελικό 74-70 από τις βολές.

Δεκάλεπτα: 19-16, 35-31, 57-46, 74-70