25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ιταλία-Ελλάδα 70-68: Ήττα με buzzer-beater και 10η θέση

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 70-68 από την Ιταλία, χάνοντας στο τελευταίο δευτερόλεπτο και αναδείχθηκε 10η στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων που διοργανώνεται στο Τάμπερε της Φινλανδίας με απολογισμό τρεις νίκες και τέσσερις ήττες.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά και άστοχα το παιχνίδι, παρότι δεν ήταν (θεωρητικά) μεγάλης σημασίας και η λογική έλεγε ότι οι παίκτες θα έπαιζαν απελευθερομένα. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 8-8, με πέντε πόντους του Αβδάλα και τρεις του Σπάρταλη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα μπήκε καλύτερα και πήρε ένα (μικρό) προβάδισμα τεσσάρων πόντων(16-21) στο 14' με κάρφωμα του Σπάρταλη. Η "γαλανόλευκη" πήρε μάλιστα διψήφια διαφορά(22-32) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, με τρίποντο στον αιφνιδιασμό του Αλεξάκη. Το ημίχρονο έφτασε με το σκορ στο 31-38, έπειτα από ένα εντυπωσιακό buzzer-beater τρίποντο των Ιταλών από τα οχτώ μέτρα.

Με ένα επιμέρους 25-12 στην τρίτη περίοδο η Ιταλία πήρε προβάδισμα έξι πόντων(56-50), το οποίο υπερασπίστηκε μέχρι το 37'. Τα καλάθια που πέτυχαν οι Παγώνης, Σπάρταλης και Κομνιανίδης έδωσαν το προβάδισμα στην Ελλάδα(64-66). Ο Αλεξάκης με δύσκολο σουτ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στα 16" πριν το τέλος, όμως ο Σαρ με τρίποντο και φάουλ ισοφάρισε το παιχνίδι, η Ελλάδα έχασε τη μπάλα και ο Σαρ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, έδωσε τη νίκη και την 9η θέση στην Ιταλία με follow.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σαρ με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για την "γαλανόλευκη" 14 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Παγώνης.

Τα δεκάλεπτα: 8-8, 31-38, 56-50, 70-68