21.3 C

Ισραήλ – Φινλανδία 89-87 : Ο Άβντιγια νίκησε τον Μάρκανεν (vids)

Σε «τιτανομαχία» εξελίχθηκε το πρώτο παιχνίδι του 4ου ομίλου, με το Ισραήλ να κερδίζει την Φινλανδία στην Πράγα με 89-87 στην παράταση.

Ο Ντένι Αβντίγια ήταν συγκλονιστικός με 23 πόντους (4/7 διπ., 3/8 τριπ.) και 15 ριμπάουντ και ουσιαστικά νίκησε τον τον Λάουρι Μάρκανεν ο οποίος με 33 πόντους (5/13 διπ., 3/6 τριπ.) και 12 ριμπάουντ έκανε τα πάντα για τους Σκανδιναβούς.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική με την Φινλανδία να ξεκινάει καλύτερα και με 11 πόντους του Μάρκανεν να φτάνει στο +13 (31-18) στο 12', για να απαντήσει το Ισραήλ και με ενα επιμέρους σκορ 22-9 να ισοφαρίζει σε 40-40, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Μάλιστα, με τον πρωταγωνιστική τον Αβντίγια, το Ισραήλ προσπέρασε με 55-48 στο 26', με την Φινλανδία να απαντάει και με πέντε πόντους του νέου παίκτη της ΑΕΚ, Μάντσεν μα διαμορφώνει το 70-64 στο 35'. Ωστόσο, ένα τρίποντο του Μπλάτ έφερε το παιχνίδι και πάλι σε οριακή διαφορά (69-70), με τον Μάρκανεν με ενα πολύ δύσκολο σουτ να γράφει το 76-79 στα 52'' πριν το τέλος. Ο Αβντίγια με δικό του τρίποντο ισοφάρισε σε 79-79, με τον Μέκελ να μην μπορεί να τελειώσει το παιχνίδι με λει απ στην κανονική διάρκεια του.

Στην παράταση ο Μάρκανεν με τρίποντο ισοφάρισε σε 84-84 στο 1'36'', με τον Αβντίγια να διαμορφώνει το 86-84 στο 1'08'', και τον Μέκελ με 2/2 βολές  στα 13'' να κλείνει το παιχνίδι.