28 C
Πέμπτη, 29 Αυγούστου, 2024

Ισραήλ – Ελλάδα 65-68: Νέοι άνδρες έτοιμοι για όλα πανηγυρικά στους “8”! (vid)

Η Εθνική Νέων Ανδρών μπορεί από λεπτομέρειες να τερμάτισε τέταρτη στον όμιλο της Α' φάσης του Ευρωμπάσκετ της Γκντίνια, αλλά πείσμωσε και δεν απογοητεύτηκε. Με μια υποδειγματική εμφάνιση σήμερα, πήρε πανηγυρική νίκη με..... από το Ισραήλ στο πρώτο νοκ - άουτ παιχνίδι και είναι στους "8" της διοργάνωσης, περιμένοντας από το βραδινό ματς  Λιθουανίας - Τουρκίας τον αντίπαλό της για την πρόκριση στα ημιτελικά. Μεγάλο ματς από τον Καρακώστα που το πήρε... πατριωτικά όταν οι Ισραηλινοί έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Οι Ελληνες διεθνείς έλεγξαν το πρώτο ημίχρονο σε όλη του τη διάρκεια, παίζοντας μυαλωμένα και κυριαρχώντας στις μάχες μέσα στις ρακέτες και το έκλεισαν προηγούμενοι με 34-29.

Οι Ισραηλινοί έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής, 49-50 στη λήξη του. Η επιθετική άνοδος όμως των Καρακώστα και Πλώτα στην τελευταία, έφερε το 49-59 στο 33', ο Καρακώστας είχε... σεληνιαστεί η άμυνα λειτουργούσε υποδειγματικά και η μεγάλη νίκη - πρόκριση διασφαλίστηκε.

Το τελευταίο δίλεπτο είχε άγχος και με κάποια τυχερά σουτ οι Ισραηλινοί πλησίασαν στο σουτ, 64-67, πήγαν και στις βολές στα 16'', δύο άστοχες και στα 10'', 1/2 για το 65-67, ο Καρακώστας με 1/2 στα 9'' έκανε το 65-68, οι αντίπαλο βρήκαν σουτ για τρεις, αλλά αστόχησαν και οι πρόκριση έμεινε σε ελληνικά χέρια.