24.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ισπανία-Βέλγιο 73-83: Το «μπαμ» του Ευρωμπάσκετ έγινε από τους Βέλγους (vids)

Το Βέλγιο πέτυχε τη μεγαλύτερη έκπληξη του Ευρωμπάσκετ έως τώρα, νικώντας την Ισπανία με 83-73 στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου.

Τα «λιοντάρια» με αυτόν τον θρίαμβο βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-1 κι «έπιασαν» εκεί τόσο τους «φούριας ρόχας» όσο και το Μαυροβούνιο που νωρίτερα είχε «λυγίσει» τη Βουλγαρία.

Οι Ίβηρες φάνηκε από νωρίς ότι δεν είχαν υποτιμήσει τους αντιπάλους τους, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν νωθροί και οι Βέλγοι το εκμεταλλεύτηκαν παίρνοντας προβάδισμα 15-11 στο 10'.

Στη δεύτερη περίοδο οι «φούριας ρόχας» ανέβασαν την απόδοσή τους και βρήκαν περισσότερες επιθετικές λύσεις παίζοντας πιο ορθολογικά. Ωστόσο οι αντίπαλοί τους δεν έχασαν την επαφή με το σκορ και οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο πήγαν προηγούμενοι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 33-32.

Οι περισσότεροι περίμεναν ότι στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί θα ανέβαζαν την απόδοσή τους και θα «καθάριζαν» δίχως περιπέτειες, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Στο 30' μάλιστα ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου της Τιφλίδας έγραφε 54-57 και τα «λιοντάρια» ήθελαν να ολοκληρώσουν την έκπληξη στην τελευταία περίοδο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο. Το Βέλγιο μάλιστα προσπέρασε με 78-73, στα δύο λεπτά πριν το φινάλε βάζοντας ακόμα περισσότερη πίεση στην Ισπανία. Το καθαρό μυαλό είχε χαθεί και το Βέλγιο έφτασε στον θρίαμβο με 83-73.