17.5 C

Ισπανία-Λιθουανία 102-94: Είναι πολύ βαριά η φανέλα(vids)

Η Ισπανία πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην Λιθουανία με σκορ 102-94 και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, σε ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση και είχε φοβερές διακυμάνσεις στο σκορ. Ο Λορένζο Μπράουν με 28 πόντους και 8 ασίστ ήταν συγκλονιστικός και καθόρισε την αναμέτρηση στις κρίσιμες στιγμές της.

Φοβερή ατμόσφαιρα από τους Λιθουανούς φιλάθλους πριν τον αγώνα

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα:

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο ρυθμός ήταν χαμηλός με την Ισπανία να χτυπά στο ζωγραφιστό, κυρίως με τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ. Για τη Λιθουανία, Γκριγκόνις και Λεκάβιτσιους προσπαθούσαν να διεμβολίσουν την αντίπαλη άμυνα και να φτιάξουν φάσεις για τον εαυτό τους. Ο Ρούντι είχε κάποιες όμορφες εκτελέσεις αλλά και δημιουργίες, με τη Λιθουανία να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με έναν πόντο, μετά από τρίποντο του Λεκάβιτσιους.(19-20). Ενδιαφέρον, το γεγονός ότι όλα τα καλάθια της Λιέτουβα προήλθαν από ατομικές ενέργειες, με τους παίκτες του Μακσβίτις να μετρούν 0 τελικές πάσες έναντι 6 των αντιπάλων τους.

Οι κορυφαίες στιγμές της πρώτης περιόδου

Η Ισπανία μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 7(27-20), με τον Μπριζουέλα να συνδέεται από μακριά. Ο Γιοκουμπάιτις έδωσε ενέργεια και φρεσκάδα στην ομάδα του, η οποία είδε τον Βαλανσιούνας να χρεώνεται με τρίτο φάουλ κάτι παραπάνω από 4 λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Κουζμίνσκας και Σαμπόνις πήραν μπρος και η Λιθουανία βρέθηκε σύντομα στο +4(34-38,19'), αναγκάζοντας τον Σέρτζιο Σκαριόλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η Ισπανία αδυνατούσε να βρει επιθετικές λύσεις και το 40-45 του ημιχρόνου αντικατόπτριζε την συνολική εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ.

Όμορφη συνεργασία από με δημιουργό τον Κουζμνίνσκας και εκτελεστή τον Σαμπόνις:

Η Λιθουανία με καθοδηγητή τον Γιοκουμπάιτις μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο όπως τελείωσε το πρώτο με τον εξαιρετικό Κουζμίνσκας να εκτοξεύει τη διαφορά στους 11 πόντους(47-58). Οι Φούριας Ρόχας βρήκαν πόντους κοντά στο καλάθι, αλλά δεν μπορούσαν να σταματήσουν τα μακρινά σουτ που τακτικά έβρισκαν διχτάκι στην αντίπαλη όχθη. Στην επίθεση, βρήκαν για τα καλά ρυθμό και ο Ρούντι μείωσε στους 3 με εύστοχο σουτ από την περιφέρεια(63-66,30'). Λίγο αργότερα έχασαν 2 φορές την ευκαιρία να ρίξουν και άλλο τη διαφορά και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τη Λιθουανία στο +5(63-68)

Σαν άλλος Κάρι ο Κουζμίνσκας ευστοχεί από τα 8 μέτρα

Ο Ρούντι ήταν εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση, αποδεικνύοντας ότι η ποιότητα δεν χάνεται με τα χρόνια. Ένα τετράποντο( γκολ φάουλ+ φόλοου μετά τη χαμένη βολή) ήταν τεράστια ανάσα για τη Λιθουανία που κρατούσε την Ισπανία σε απόσταση(66-74, 34'). Ο Μπράουν προσέφερε κίνηση στην επίθεση των παγκόσμιων πρωταθλητών και ο Ουίλι Ερνάνγκομεθ έγραψε το 72-75 με 4 και κάτι λεπτά να απομένουν, και λίγο αργότερα ο πόιντ γκαρντ της Μακάμπι το 74-75. Ο Αροστέγκι με τρελό μακρινό δίποντο στη λήξη του χρόνου έβαλε μπροστά την Ισπανία(78-80,39').O Mπραζντέικις είχε την απάντηση(80-81), αλλά ο Γκαρούμπα έδωσε με φόλοου το φιλί της ζωής στην Ισπανία με 16" να απομένουν. Ο Σαμπόνις υπέπεσε σε εγκληματικό λάθος, κάνοντας επιθετικό φάουλ στην επαναφορά και οι Ισπανοί αγκάλιασαν τη νίκη, την οποία τους στέρησε προσωρινά όπως αποδείχθηκε ο Μπραζντέικις με φόλοου στο τελευταίο δευτερόλεπτο(83-83, τέλος κανονικής διάρκειας).

Συγκλονιστικός στα 37 του έτη, ο Ρούντι

Σωτήριος ο Μπραζντέικις:

Στην παράταση, ο Λορένζο Μπράουν το πήρε προσωπικά σε εκτέλεση και δημιουργία με την Ισπανία να φτάνει σε μια τρομερή νίκη με σκορ 102-94.