22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Ισπανία-Ελλάδα 84-77: Δεν ξόρκισε τον «δαίμονα», τα δίνει όλα με Αυστραλία (pics)

Η Εθνική χάθηκε για ένα δεκάλεπτο και βρέθηκε να «κυνηγά» σε διαφορά 16 πόντων κόντρα στην Ισπανία, αλλά πάλεψε, επέστρεψε και ισοφάρισε, χάνοντας όμως στις λεπτομέρειες με 84-77 και, πλέον, θα τα δώσει όλα για όλα απέναντι στην Αυστραλία την Παρασκευή (2/8) για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Με τον Γιάννη να μπαίνει... μαινόμενος στο παρκέ, η Εθνική κατάφερε στα πρώτα λεπτά να πάρει κεφάλι στο σκορ (3-9 στο 3'), ενώ με τον Καλάθη να βρίσκει σουτ απέναντι στις σύνθετες άμυνες του Σκαριόλο, ιδίως με τη ζώνη με προσαρμογές που γρήγορα εφάρμοσε, ανεβάσαμε τη διαφορά μας και στο +8 (12-20 στο 7'). Κάπου εκεί, ο Γιουλ το πήρε πάνω του και με μαζικά μακρινά σουτ έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του και μείωσε στη μικρότερη διαφορά, αλλάζοντας τα δεδομένα (21-22).

Με τον Ρούντι αρχικά στο πλευρό του και την υπόλοιπη ομάδα να παίζει... ρολόι, οι Ισπανοί πήραν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν αρχικά με +7 λίγο μετά τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (36-29 στο 16'), ενώ γρήγορα θα έπαιρναν και διψήφια διαφορά (43-32 στο 18'). Η Εθνική δεν μπορούσε να βρει τρόπο να περιορίσει τη «ζημιά» μέχρι το ημίχρονο και υποχρεώθηκε να «κυνηγά» από διαφορά 14 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο (49-35).

Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ σκόραρε για το 51-35 και το +16 των Ισπανών στην αρχή της τρίτης περιόδου, όμως με τον Γιάννη να βρίσκει φάσεις των ανοικτό γήπεδο, έχοντας και ως συμπαραστάτη τον Ουόκαπ, η «γαλανόλευκη» άρχισε πάλι να βγάζει σφυγμό στο ματς (55-47 στο 25'). Ο Αλντάμα δε σταματούσε να τιμωρεί την ελληνική άμυνα με μεγάλα σουτ, αλλά με τον Καλάθη να προσφέρει ηρεμία στο παιχνίδι μας και τους Μήτογλου-Τολιόπουλο επίσης να εμφανίζονται, καταφέραμε να μειώσουμε περισσότερο, με ένα τρίποντο του τελευταίου να σημειώνει το 62-56 του δεκαλέπτου και να δίνει ελπίδες.

Ο Γιάννης συνέχισε... τρένο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η ελληνική άμυνα θριάμβευε και καταφέραμε γρήγορα να μειώσουμε στον πόντο (62-61 στο 32'). Ο Ρούντι ήταν εκεί με τον Χουάντσο και κράτησαν όρθια τη «Ρόχα», όμως ο Τολιόπουλος είχε τις απαντήσεις με ένα «μπαράζ» από μακρινά σουτ και δικές του προσωπικές προσπάθειες, για να ισοφαρίσει ο Γιάννης σε 71-71 λίγο μετά τα μέσα του δεκαλέπτου με κάρφωμα στο πρόσωπο του Αλντάμα. Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, η ζώνη των Ισπανών μας «μπλόκαρε» κι ένα σερί 8-0 που ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Αλντάμα, ανάγκασε τον Σπανούλη σε τάιμ άουτ στο δίλεπτο για τη λήξη (79-71). Ο Παπανικολάου έδωσε νέα πνοή με τρίποντο κοντά στα 90", αλλά ο Λαρεντζάκης στην επόμενη επίθεση βιάστηκε και αστόχησε. Ο Ουίλι σκόραρε 1/2 βολές και ο Γιάννης μας κράτησε ζωντανούς με γκολ-φάουλ για το 80-77 στα 59", αλλά στο τρίποντο που θα ισοφάριζε το ματς αμέσως μετά δεν τα κατάφερε και η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε, με τους Ισπανούς μάλιστα να επικρατούν με 84-77 στο φινάλε και να κάνουν λίγο πιο δύσκολο το έργο μας με την Αυστραλία.

Δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟΣ: Η Ισπανία βασίστηκε σε μεγάλο βαθμό στην παλιά της φρουρά, ώστε να πάρει κεφάλι στο σκορ μετά το καλό μας ξεκίνημα, όμως σε διάρκεια απόδοσης και επιβλητικότητα, όπως και στις λύσεις που έδωσε στο τέλος, ο Σάντι Αλντάμα ήταν καταλυτικός με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, σε ένα... αθόρυβο, αλλά ουσιώδες double double.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι Ισπανοί σούταραν πολύ καλά με 15/31 κι εμείς από την πλευρά μας είχαμε 12/35, σε ένα στοιχείο που σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε τη σημασία του.