23.1 C

Ισοφάρισε τη σειρά με την Τουρκ Τέλεκομ η Γαλατά, «μπρέικ» πρόκρισης η Καρσίγιακα! (vids)

Στη σειρά των προημιτελικών για το Τουρκικό πρωτάθλημα η Γαλατάσαραϊ με αναατροπή στο δεύτερο ημίχρονο έφερε τη σειρά στα ίσια με την Τουρκ Τέλεκομ. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της δεύτερης πλέον με τον νικητή να αναδεικνύεται στις 3 νίκες.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι (φιναλίστ του Eurocup) έδειχναν ικανοί να κάνουν το πολύτιμο μπρέικ, καθώς με αιχμή του δόρατος τον Τζέριαν Γκραντ (22 πόντους), προηγούνταν με 46-39 στην ανάπαυλα. Με τους Ντίλαν Ένις (19 πόντους) και Φατς Ράσελ (17 πόντους) να δίνουν τις απαραίτητες λύσεις στην τρίτη περίοδο η Γαλατά επικράτησε με 30-13 στο δεκάλεπτο.

Η καλή εμφάνιση και αμυντική προσήλωση συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 86-71.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.

Λίγο αργότερα η Καρσίγιακα «άλωσε» την έδρα της Μπούρσασπορ με 92-76 κι έκανε το 2-0, «αγκαλιάζοντας πλέον την πρόκριση.

Αν και στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα η ομάδα της Σμύρνης είχε επικρατήσει στην παράταση, στο δεύτερο παιχνίδι και μάλιστα μακριά από τη βάση της έκανε επίδειξη δύναμης κι επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέιλον Μπράουν με 20 πόντους, ενώ ο Ντελγκάδο πρόσθεσε 19.