18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ιράν-Μαυροβούνιο 66-81: Εύκολη νίκη για τους Βαλκάνιους στο ”City Hall Cup”

Το Μαυροβούνιο κέρδισε εύκολα το Ιράν σε φιλική αναμέτρηση που έδωσαν για την πρεμιέρα του City Hall Cup με 81-66.

To City Hall Cup είναι ένα φιλικό τουρνουά προετοιμασίας που διεξάγεται στην Γεωργία και συμμετέχουν φυσικά: η ομάδα του Ηλία Ζούρου, η Ιορδανία (αντίπαλος της εθνικής στον Γ' όμιλο), το Ιράν και το Μαυροβούνιο.

Η πρώτη αναμέτρηση για το τουρνουά ήταν ανάμεσα σε Ιράν και Μαυροβούνιο. Η  ομάδα του Μπόσκο Ράντοβιτς δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να πάρει την νίκη με 81-66 έναντι των Ιρανών που είναι και ομάδα χαμηλότερου επιπέδου.

Το Μαυροβούνιο μπήκε πολύ δυνατά από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα παίρνοντας ένα ισχυρό προβάδισμα και κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 17-30. Έπειτα δεν κοίταξε ξανά πίσω όντας προηγούμενοι στο ημίχρονο 27-51.

Το Ιράν προσπάθησε να επανέλθει στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα Δεκάλεπτα: 17-30, 10-21, 23-17, 16-13