24.5 C
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

Ηρακλής-Λαύριο 83-67: Αρνείται να τα παρατήσει (pic, vids)

Με βάση τη λογική και το πρόγραμμα αφού θα κλείσει τη σεζόν παίζοντας στην Πάτρα με τον Προμηθέα και στο Ιβανώφειο με τον Παναθηναϊκό, ο Ηρακλής έπαιζε το τελευταίο του χαρτί κόντρα στο Λαύριο. Νίκησε με 83-67 και περιμένοντας τη δικαίωση του στο ΑΣΕΑΔ για την αφαίρεση των τριών βαθμών, συνεχίζει να ελπίζει αν και την ίδια ώρα ήρθαν κακά μαντάτα από την Πυλαία απ' όπου απέδρασε με τη νίκη ο Ιωνικός επί του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα κόντρα σε όλα τα προβλήματα που τη συνοδεύουν εδώ και καιρό, έκανε μία εντυπωσιακή εμφάνιση και κυριάρχησε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Δεν έχασε άλλωστε ποτέ το προβάδισμα το οποίο έφτασε ακόμη και τους 25 πόντους.

Για το Λαύριο απέμεινε ένα παιχνίδι στο Περιστέρι και το σημερινό αποτέλεσμα περιόρισε σημαντικά αν δεν εξάλειψε οριστικά τις πιθανότητες του για πλασάρισμα στην οχτάδα και συμμετοχή στα πλέι οφ. Η σημερινή εμφάνιση του ήταν αποκαρδιωτική αφού περιορίστηκε στις εκλάμψεις του Μουράτου και του Βον που δεν θα μπορούσαν να το κρατήσουν στο παιχνίδι.

Στην πρώτη περίοδο υπήρχε μία μόνο ομάδα στο παρκέ. Με πέντε πόντους του Μπράντον Γκάρετ ο Ηρακλής μπήκε στο ματς προηγούμενος με 11-2 στο 4’ αφού το Λαύριο δεν είχε μπει στο πνεύμα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έβγαζαν ένταση στο παιχνίδι τους με την υποστήριξη και του κόσμου τους που γέμισε το Ιβανώφειο. Έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο με «αέρα» 15 πόντων (26-11) παίρνοντας 11 από τον Γκάρετ.

Το Λαύριο συνέχισε να πελαγοδρομεί και στις αρχές της δεύτερης περιόδου ενώ ο Ηρακλή είχε χτίσει την αυτοπεποίθηση του και έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 (34-11 στο 13’). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μία αντίδραση με ένα σερί 8-0 αλλά γρήγορα ο Ηρακλής επανέφερε το προβάδισμα του στα επίπεδα των 20 πόντων (39-19). Το Λαύριο ωστόσο κατάφερε με ένα σερί 13-2 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, να μαζέψει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μετά από ώρα (41-32).

Ο Βασίλης Μουράτος μοίραζε, ο Ρασάντ Βον εκτελούσε από την περίμετρο και το Λαύριο έγινε ακόμη πιο απειλητικό στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου αφού μείωσε στους έξι (43-37). Η αντίδραση όμως του Ηρακλή ήταν κάτι περισσότερο από πειστική αφού απάντησε με ένα 23-9 που έστειλε τη διαφορά και πάλι πάνω από τους 20 (67-46 στο 28’). Στο 30’ ήταν πια σαφές ότι δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι στην τελευταία περίοδο αφού οι «κυανόλευκοι» είχαν προβάδισμα ασφαλείας (73-51). Ο Ηρακλής απελευθερωμένος από το άγχος έδωσε μερικές καλές φάσεις, ενώ από την άλλη πλευρά ο Σάββας Καμπερίδης χρησιμοποίησε για αρκετή ώρα τον Φιλοξενίδη αφού αυτό το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να του δώσει κάτι περισσότερο...

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Μπράντον Γκάρετ άρχισε και ο Μάικ Χένρι τελείωσε τη δουλειά για τον Ηρακλή. Οι δύο Αμερικανοί είχαν συνολικά 52 πόντους, 18/27 σουτ, 16 ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με εξαίρεση τα τρίποντα, ο Ηρακλής ήταν καλύτερος σε όλους τους άλλους τομείς της στατιστικής και κυρίως στα δίποντα (58% έναντι 37%) και τα λάθη (7 έναντι 15).

Photo Credits: Eurokinissi