21.5 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Ηρακλής-Λάρισα 85-90: Δεν τη φρενάρει ούτε ο covid (pic, vids)

Δεν της έκοψε τη φόρα ούτε ο Covid. Η υποχρεωτική παρένθεση του περασμένου Σαββατοκύριακου δεν ανάγκασε τη Λάρισα να σηκώσει το πόδι από το γκάζι. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού επιβλήθηκε του Ηρακλή στο Ιβανώφειο με 90-85 και βάζει ξεκάθαρα πλέον τον πήχη στην οχτάδα και τα πλέι οφ.

Οι Θεσσαλοί άλλωστε από τις 18 Δεκεμβρίου κάνουν σχεδόν πορεία πρωταθλητισμού αφού η σημερινή ήταν η έκτη νίκη τους σε οχτώ παιχνίδια, αφού έχασαν μόνο στη Ρόδο και εντός έδρας από τον Παναθηναϊκό.

Για τον Ηρακλή το σημερινό αποτέλεσμα κάνει εντονότερο το κλίμα ανασφάλειας δεδομένου ότι οι «κυανόλευκοι» θεωρητικά είχαν σημαδέψει αυτό το παιχνίδι για να πάνε με ένα πλεονέκτημα στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα και ακολούθως στο ντέρμπι με τον Άρη.

Οι δύο ομάδες άρχισαν νευρικά το παιχνίδι και έπειτα από 2,5 λεπτά το σκορ ήταν 3-0 αλλά ο Ηρακλής εκμεταλλευόμενος την αδυναμία της Λάρισας να βρει σκορ, διεύρυνε αυτό το προβάδισμα (9-0 στο 4’). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν ακόμη περισσότερο το προβάδισμα τους αφού έβρισκαν λύσεις τόσο από κοντά, όσο και από μακριά (26-12 στο 8’). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν αποδιοργανωμένοι, με κακές επιθετικές επιλογές και χωρίς καμία διάθεση να αμυνθούν. Κατάφεραν ωστόσο στο τέλος της περιόδου να κάνουν το 28-14, 28-19 χάρη και σε απίθανο τρίποντο του Καράμπελα στην εκπνοή.

Οι όροι αντιστράφηκαν στην αρχή της δεύτερης περιόδου, καθώς ο Ηρακλής έμεινε χωρίς σκορ στο τετράλεπτο και η Λάρισα διεύρυνε το σερί της. Το έφτασε στο 15-0 και όχι μόνο πλησίασε αλλά και προσπέρασε (28-29 στο 15’). Το καμπανάκι χτύπησε για τον Ηρακλή που αντέδρασε (36-31 στο 17’) αλλά οι φιλοξενούμενοι με τη δύναμη τους μέσα στο καλάθι προσπέρασαν ξανά (43-47). Στο τέλος του ημιχρόνου και με τον Μπέρζινς να εξελίσσεται στην έκπληξη της Λάρισας (είχε 12 πόντους), η Λάρισα ήταν μπροστά με 50-45.

Έκανε το υπέρ της 31-17 της δεύτερης περιόδου έχοντας 6/12 δίποντα και 5/8 τρίποντα ενώ στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν 2/7 τρίποντα.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στην τρίτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας η Λάρισα συνέχισε να έχει τον έλεγχο. Έτσι στο 25’ ήταν μπροστά με επτά (50-57) με επιμέρους σκορ το ισχνό 5-7. Σε εκείνο το σημείο υπήρξε διακοπή περίπου 10 λεπτών με τους διαιτητές να αποχωρούν στα αποδυτήρια. Με την επιστροφή τους και τη συνέχιση του αγώνα, η Λάρισα έδειξε να μην χάνει τον ρυθμό της και έτσι κατάφερε να ξεφύγει με 10 (58-68). Στο 30’ με νέο buzzer beater του Καράμπελα, αυτή τη φορά με λέι απ, η Λάρισα ήταν μπροστά με ένα σημαντικό προβάδισμα (62-73).

Η τέταρτη περίοδος άρχισε όπως και η τρίτη, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στην επίθεση τους κάτι που επέτρεψε στη Λάρισα να διευρύνει το προβάδισμα της (65-80 στο 33’). Ο Ηρακλής αν και συνήθως πήγαινε βιαστικά στην επίθεση του, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (71-80 στο 35’). Η Λάρισα έχασε με πέντε φάουλ τον πολύτιμο Κρουμπάλι στα 3:56 από το τέλος και ο Ηρακλής χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα έγινε περισσότερο απειλητικός (76-82 στο 37’).

Ακολούθησε μία καθοριστική φάση με τους  διαιτητές να χρεώνουν με αντιαθλητικό φάουλ τον Μούντι αλλά τον Ηρακλή να στέλνει λάθος παίκτη στις βολές (Γουντς) και να τιμωρείται με τεχνική ποινή! Για ένα δίλεπτο οι ομάδες έμειναν χωρίς σκορ και ο Χάντσον στα 63’’ έκανε το 76-84, για τη Λάρισα που είχε μόνο δύο πόντος σε έξι λεπτά (33’-39’). Ο Ηρακλής με καλάθι του Σταμάτη έκανε το 79-84 και ο Τσαϊρέλης στα 26’’ το 79-86 με βολές. Ο Γουντς με τρίποντο μείωσε στους τέσσερις (82-86) στα 20’’, ο Τσαϊρέλης έκανε το 82-88 και με νέο τρίποντο του Γουντς ο Ηρακλής έμεινε ζωντανός (85-88 στα 7’’). Ο Μούντι πήγε στη γραμμή του φάουλ στα 4,6’’ και διαμόρφωσε το τελικό 85-90.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τακιανός πήρε πολύτιμη βοήθεια από παίκτες που έχουν συνήθως μικρό ρόλο. Ο Μπέρζινς στο πρώτο ημίχρονο και συνολικά ο Καράμπελας έκαναν εξαιρετική δουλειά. Κορυφαίος της Λάρισας μπορεί να θεωρηθεί ο Στέφαν Μούντι που είχε 11 πόντους, πέντε ριμπάουντ, επτά ασίστ και τέσσερα κλεψίματα αλλά έκανε λάθη που θα μπορούσαν να κοστίσουν στην ομάδα του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Στα «ψιλά» της στατιστικής κρύφτηκαν δύο σημαντικά στοιχεία της νίκης της Λάρισας που πήρε 17 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ (9 είχε ο Ηρακλής) και 15 από αιφνιδιασμούς (9 ο Ηρακλής).

Photo Credits: Eurokinissi