17.8 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ηρακλής-Κολοσσός 62-64: Γλίτωσε το «έμφραγμα» παρέμεινε 3ος (pics,vids)

Ο Κολοσσός απώλεσε μια διαφορά 18 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, από τον μαχητικό Ηρακλή,αλλά εν τέλει κατέκτησε τη νίκη με 62-64 στο Ιβανώφειο. Ένα κρίσιμο του Στέφαν Μομίροφ στα 46" πριν το τέλος, έδωσε ένα αέρα 5 πόντων στους Ροδίτες, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην «ρουλέτα» των βολών με τους φιλοξενούμενους να μην λαθεύουν. Για τους νικητές ο Μομίροφ είχε 16 πόντους και 6 τελικές πάσες, ενώ για τον Ηρακλή εντυπωσιακός ήταν ο Τζερόμ Χένρι με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ. Πλέον η ομάδα της Ρόδου έφτασε τις 13 νίκες στο πρωτάθλημα συνεχίζοντας την πολύ καλή της πορεία φέτος ,ενώ στον αντίποδα ο «Γηραιός» έμεινε στις 5 νίκες και συνεχίζει να δίνει τη μάχη του με τον Ιωνικό για την παραμονή στην Basket League.

Πολύ νευρικές εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στην αρχή της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι το πρώτο καλάθι σημειώθηκε μετά από δύο λεπτά παιχνιδιού. Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα, χτυπούσε στις αργές επιστροφές των παιχτών του Ηρακλή, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο (8') με 16-6. Προς το τέλος του δεκαλέπτου όμως οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα χάρη στο οποίο μείωσαν στους 4 (18-14), πριν ο Μορίμοφ με δικό του τρίποντο γράψει το σκορ της πρώτης περιόδου που ήταν 21-14 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρωδίτες άρχισαν να παίζουν καλύτερα και να δημιουργούν διψήφιες διαφορές. Στον αντίποδα ο Ηρακλής αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα στην τρανζίσιον άμυνα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η μάδα του Ηλία Καντζούρη. Στο (17') οι φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +13 (21-34) με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-40. Ο «Γηραιός» με βάση και τις πολλές απουσίες του αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση με τον Τζερόμ Χένρι να ξεφεύγει από την μετριότητα με 15 πόντους,ενώ για την ομάδα της Ρόδου οι Μορίμοφ και Μίλερ δημιούργησαν τα μεγαλύτερα προβλήματα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, έχοντας από 13 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα ήταν η ίδια. Με τον Κολοσσό να πατάει καλύτερα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Ηρακλής δεν είχε ακόμα ευστοχήσει έξω από τα 6.75, γεγονός που ουσιαστικά τον έφερε στο -18 (26'). Κάπου εκεί ήρθε το προσωπικό ξέσπασμα του Κώστα Παπαδάκη, με τον Έλληνα γκαρντ να σημειώνει δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Το ξύπνημα του Παπαδάκη σηματοδότησε ένα 12-6 σερί για τους γηπεδούχους,βάζοντας φωτιά στην εξέδρα του Ιβανώφειου. Ο Ηρακλής μείωσε έτσι στο -9 με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 55-44 και θα προσπαθούσε για την ύστατη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι με το μομέντουμ της τρίτης περιόδου συνέχισαν να μειώνουν τη διαφορά. Ο Κολοσσός φαινόταν μπερδεμένος στην επίθεση, καθώς πλέον ο Ηρακλής βελτίωσε την άμυνα του στις επιστροφές, με αποτέλεσμα να μην βρίσκει τόσα εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης το ματς έγινε «ροντέο». Με κάρφωμα του Χένρι ο «Γηραιός» μείωσε στους δύο (57-59) και έδειχνε έτοιμος για την μεγάλη ανατροπή. Ο Στέφαν Μομίροφ όμως, με τρίποντο από τη γωνία στα 46" πριν τη λήξη έβαλε την ομάδα του μπροστά με 57-62. Στη συνέχεια με τη διαφορά στο -3 ο Παπαδάκης ευστόχησε μόνο στη μία βολή, με τον Μίλερ να μην λαθεύει από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και να γράφει το τελικό 62-64.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ποιός άλλος πέρα από τον Στέφαν Μομίροφ. Ο Σέρβος γκαρντ έκανε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη σίγησε μέχρι την κρίσιμη στιγμή. Μετά από μπλοκ στη ρακέτα του Ηρακλή, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του και από τη γωνία «σκότωσε» τους γηπεδούχους, βάζοντας «φρένο» στις ελπίδες τους για την μεγάλη ανατροπή.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με άσχημα ποσοστά έξω από τα 6.75 σούταραν και οι δύο ομάδες (20%-22%) ενώ είχαν από 16 λάθη η καθεμία. Ο Ηρακλής κέρδισε 16 βολές έναντι μόλις 5 του Κολοσσού, αλλά ευστόχησε στις 11 από αυτές, δηλαδή 69% ποσοστό. Σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στο καλάθι σίγουρα στοίχισε στους γηπεδούχους η αστοχία από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας».