26.3 C
Σάββατο, 14 Σεπτεμβρίου, 2024

Ηρακλής: Φιλική ήττα στο Ιβανώφειο από την TFT Skopje

Φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας έδωσε ο Ηρακλής στο Ιβανώφειο με την TFT Skopje, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να επικρατούν με 79-74.

Αναλυτικά:

«Στο πρώτο του φιλικό, ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου, ο ΗΡΑΚΛΗΣ ηττήθηκε από την TFT Skopje με 74-79, σε αγώνα, που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο Ιβανώφειο.

Ο Petar Aleksic ξεκίνησε στην πεντάδα τους Τσιακμά, Παπαρέγκα, Μαστρογιαννόπουλο, Καμπουρίδη και Kesar. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-13, αλλά ο ΗΡΑΚΛΗΣ με σερί 12-0 πέρασε μπροστά με 18-13 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 18-19, υπέρ της ομάδας των Σκοπίων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την TFT να ολοκληρώνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 33-38.

Χάρη στην ευστοχία τους από τη γραμμή των 6,75, οι Σκοπιανοί είχαν την πρωτοπορία στο σκορ στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας και διαφορά εννέα πόντων, 39-48, λίγο πριν τα μέσα της. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ μείωσε αρχικά στους πέντε (35-40 και 43-48) και στη συνέχεια στους τέσσερις (52-56), αλλά το δεκάλεπτο έληξε με 52-61 για την TFT Skopje.

Οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με 53-64 και διατήρησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 35’  (61-71). Ακολούθησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 7-1, πλησίασαν στους τέσσερις, 68-72, δύο λεπτά πριν το τέλος. Δεν μπόρεσαν, όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή, γνωρίζοντας την φιλική ήττα.

*Απών ήταν ο Νίκος Δημαλής, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στη δεξιά ποδοκνημική. Λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα, ο Μιχάλης Λιάπης αγωνίστηκε μόνο στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-38, 52-61, 74-79

Διαιτητές: Δέλλας, Κανελλίδης, Αγραφιώτης

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σταμάτης 3, Παπαρέγκας 9(1), Τσιακμάς 8(1), Kesar 9, Λιάπης 2, Καμπουρίδης 5, Malesevic 7, Καλόγηρος 9, Κώττας 14, Μαστρογιαννόπουλος 8(2)

TFT SKOPJE: Nikolovski, Greenlee 20(3), Stojanovski 7, Nikolov 13, Naumoski 6(2), Gaffney 17(3), Nuri 1, Stojanov 3(1), Markovski, Haughton 3, Zafirov 9(2)».