27.8 C
Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου, 2024

Ηρακλής: Φιλική επικράτηση επί της Πέλιστερ με εντυπωσιακό Σταμάτη

Ο Ηρακλής επικράτησε της Πέλιστερ με 91-77, σε φιλικό παιχνίδι, που έγινε, κεκλεισμένων των θυρών στο Ιβανώφειο.

Ο Πέταρ Άλεκσιτς ξεκίνησε στη βασική πεντάδα τους Σταμάτη, Μαστρογιαννόπουλο, Παπαρέγκα, Μαλέσεβιτς και Κώττα.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με κύριο χαρακτηριστικό τις δυνατές άμυνες και τις ομάδες να σκοράρουν με το…σταγονόμετρο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-14 στο 5’, όμως ο Ηρακλής μ’ ένα σερί 6-0 πήρε το προβάδισμα με 15-14 για να κλείσει η περίοδος στο 19-21.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 13ο λεπτό, με το σκορ στο 26-26. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ο Ηρακλής έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι του και με πρωταγωνιστή τον Σταμάτη στην επίθεση (16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο), “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 15-2, δημιουργώντας διαφορά 13 πόντων, 41-28 στο 17’. Η Πέλιστερ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 45-36, με τη λήξη του ημιχρόνου.

Παρότι η Πέλιστερ έριξε τη διαφορά στους επτά, στις αρχές του δευτέρου μέρους (47-40 και 50-43), οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τις λύσεις στην επίθεση για να διευρύνουν το προβάδισμά τους σε ακόμη υψηλότερα επίπεδα. Με τους Μαλέσεβιτς και Κέζαρ να προστίθενται στην εξίσωση και με ένα επιμέρους σκορ 17-4, που βασίστηκε και πάλι στην άμυνα, αλλά και στην πολυφωνία στην άλλη πλευρά του παρκέ, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους, 67-47, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το 30’ (74-57).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 12 πόντους (74-62), στα πρώτα της τελευταίας περιόδου, αλλά και πάλι οι παίκτες του Ηρακλή είχαν τις απαντήσεις για να διατηρήσουν διαφορά ασφαλείας, που κυμαινόταν μεταξύ 13 και 17 πόντων και δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

*Για τον Ηρακλή δεν αγωνίστηκαν ο Κώστας Καμπουρίδης, ο οποίος ταλαιπωρείται από μια ίωση και ο τραυματίας Νίκος Δημαλής.

Διαιτητές: Μπακάλης, Σαρακενίδης, Παπαθανασίου

Δεκάλεπτα: 19-21, 45-36, 74-57, 91-77

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σταμάτης 17(3), Παπαρέγκας 2, Μπινιάκου, Τσιακμάς 9(1), Γκοτζαμανίδης, Kesar 15(1), Λιάπης 10(1), Μαλέσεβιτς 15(1), Καλόγηρος 7(1), Κώττας 10, Μαστρογιαννόπουλος 6.

PELISTER: Antoine 13(3), Stajic 4(1), Edwards 27, Kostovski 13(3), Bosaleski 2, Najdovski, Krstevski 3(1), Markovski, Bojic 5, Pandev 2, Tashovski 8.