28 C
Πέμπτη, 29 Αυγούστου, 2024

ΗΠΑ-Σερβία 105-79: Το «καθάρισε» σε μία περίοδο (vids)

Η Team USA πήρε τη νίκη απέναντι στη Σερβία (αγωνίστηκε χωρίς Μπογκντάνοβιτς) με 105-79, σε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Άμπου Ντάμπι, κάνοντας το 3/3 στα φιλικά προετοιμασίας της έως τώρα, με άλλα δύο να απομένουν (με Νότιο Σουδάν στις 20/7 και με Γερμανία δύο μέρες μετά).

Ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου ο αγώνας, με τη Σερβία να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι και το 14', έχοντας προηγηθεί νωρίτερα με 6 πόντους που ήταν η μέγιστη διαφορά. Από εκείνο το σημείο και μετά, ωστόσο, οι ΗΠΑ έβγαλαν όλη τους την ποιότητα στο παρκέ, με παίκτη «κλειδί» στην άμυνα τον Ντέιβις που... σκέπαζε το καλάθι, παίρνοντας κεφάλι 14 πόντων στο εικοσάλεπτο.

Η 3η περίοδος ήταν αρκετή για να «τελειώσει» με την υπόθεση νίκη η ομάδα του Στιβ Κερ, αφού με ένα επί μέρους 24-13 σε αυτήν απομακρύνθηκε τελείως απ' τους Βαλκάνιους, με το 4ο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στο +31 (97-66, 105-74), πριν το ματς τελειώσει 105-79.

Πρώτος σκόρερ για την Team USA ήταν ο Στεφ Κάρι με 24 πόντους και 6 τρίποντα, ενώ ακολούθησαν οι Αντεμπάγιο (17 πόντοι) και Έντουαρντς (16 πόντοι). Στα 6 κοψίματα σταμάτησε τον αγώνα ο Άντονι Ντέιβις! Απ' τη μεριά της Σερβίας, ο Νίκολα Γιόκιτς έμεινε στους 8 πόντους με 7 ριμπάουντ.