25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

ΗΠΑ-Νότιο Σουδάν 103-86: Είχε την απάντηση σε κάθε… αντεπίθεση και παρέμεινε στην κορυφή (pics)

Η Team USA δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στο Νότιο Σούδαν, καθώς επιβλήθηκε από την αρχή των αντιπάλων της, παίρνοντας τη νίκη με 103-86 και παραμένοντας στην κορυφή του 3ου ομίλου (2-0 ρεκόρ).

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα των ΗΠΑ (6-0), το Νότιο Σουδάν ευτύχησε να βρει γρήγορα ρυθμό και να προηγηθεί με 6-7 και 8-10 στο πεντάλεπτο. Και αυτό ήταν το μοναδικό προβάδισμα για την ομάδα του Ρόγιαλ Άιβι στο ματς, καθώς η είσοδος του Κέβιν Ντουράντ στο παρκέ, όπως και στο πρώτο ματς με τη Σερβία, άλλαξε πολύ γρήγορα την εικόνα της Team USA, με αποτέλεσμα το 8-10 να μετατραπεί σε 26-14 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον «KD» να μετράει 6 πόντους (6/7 βολές), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, κερδίζοντας τρία φάουλ σε αυτό το σημείο.

Οι ΗΠΑ αφότου βρήκαν… το χέρι τους ήταν αρκετά δύσκολο να το χάσουν και η διαφορά πολύ γρήγορα έφτασε στις παρυφές των 20 πόντων (36-17, 12:41’), με τους Έντουαρντς-Μπούκερ να βρίσκονται σε ρόλο… πασαδόρου και τους Ντουράντ-Αντεμπάγιο-Γουάιτ να σκοράρουν με ευκολία. Η ομάδα του Στιβ Κερ διατηρούσε με άνεση την απόστασή της σε τέτοια επίπεδα και κατάφερε να φτάσει και το +20 με τρίποντο του -εξαιρετικού σήμερα- Αντεμπάγιο (53-33), ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε και το 55-36 του ημιχρόνου (είχε μεσολαβήσει τρίποντο του Ομότ).

Οι Αφρικανοί δεν ήταν διατεθειμένοι να «παραδώσουν τα όπλα» έτσι απλά και αυτό το έδειξαν στην 3η περίοδο. Μπορεί στο πρώτο τρίλεπτο η διαφορά να ήταν στο +19 σταθερά (60-41), ωστόσο ένα μικρό «ξέσπασμα» απ’ τους τυπικά φιλοξενούμενους την έριξε στους 10 (62-52), με επί μέρους σκορ 2-11. Παρ’ όλα αυτά, η Team USA «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο: επί μέρους σκορ 11-2 και απομακρύνθηκε ξανά με 19 (73-54), με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 73-57.

Η ομάδα της αφρικανικής ηπείρου είχε την τελευταία της ευκαιρία για να κάνει την… αντεπίθεσή της και προσπάθησε να το καταφέρει καλύτερα απ’ τις προηγούμενες φορές. Με τον Κάρλιν Τζόουνς να… εμφανίζεται στο παιχνίδι, το Νότιο Σουδάν πλησίασε στους 11 πόντους τις ΗΠΑ (77-66), όμως και πάλι δύο τρίποντα από Ντουράντ-Κάρι, ένα έμμεσο τρίποντο απ’ τον Μπούκερ και ένα κάρφωμα του Ντέιβις έστειλαν την Team USA στο +19 (87-68), βγάζοντας απαντήσεις σε μία ακόμη προσπάθεια επιστροφής του συνόλου του Ρόγιαλ Άιβι. Ουσιαστικά εκείνο ήταν και το σημείο που τελείωσε την υπόθεση νίκη για τους Αμερικάνους, οι οποίοι κατάφεραν μάλιστα να φτάσουν εκ νέου τη διαφορά πάνω απ’ τους 20 με τρίποντο του Χόλιντεϊ (94-72). Δεν άλλαξε κάτι στα υπόλοιπα 4 λεπτά, με την ομάδα του Στιβ Κερ να παίρνει τη νίκη με διαφορά 17 πόντων (103-86).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Team USA παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο στην αναλογία ασίστ-λαθών, καθώς μέτρησε 29 ασίστ για 15 λάθη, τη στιγμή που το Νότιο Σουδάν είχε 17 ασίστ για 19 λάθη.