18.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ιωνικός – Περιστέρι 82-87: Ο Μωραϊτης «βύθισε» τον Ιωνικό

Το Περιστέρι... θύμισε ομάδα μετά από καιρό και πέρασε από τη Νίκαια με το 87-82 επί του Ιωνικού να βάζει τέλος στον αγωνιστικό του κατήφορο και να στέλνει πιο κοντά στην Α2 τους γηπεδούχους που ενισχύθηκαν μεν, έχασαν δε. Το Περιστέρι ευτύχησε να έχει περισσότερες λύσεις, αφού ο Τεράν Πετεγουέι το κράτησε όρθιο στη μεγαλύτερη διάρκεια και ο Δημήτρης Μωραϊτης ήρθε να κρίνει το ματς, ο Ιωνικό στηρίχτηκε στον εκπληκτικό, αλλά πολύ... μόνο Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Στο 9-12 το Περιστέρι θα δώσει μάχη για τα πλέι οφ, στο 4-16 ο Ιωνικός μάλλον μόνο στο... ΑΣΕΑΔ ελπίζει, για να μην επιστρέψει τους βαθμούς στον Ηρακλή.

Το Περιστέρι έκανε καλύτερη εκκίνηση στον αγώνα, με το 7-13 στο 4', αλλά σταδιακά ο Ιωνικός πήρε τον έλεγχο και με πρωταγωνιστή τον ασταμάτητο Μαυροκεφαλίδη προσπέρασε και στο σκορ. Με σερί 12-2 πήγε στο 19-15, έκλεισε το δεκάλεπτο με 19-17 και διατηρούσε τα ηνία και στο δεύτερο, έχοντας κλείσει διαδρόμους και στέλνοντας το Περιστέρι σε δύσκολα μακρινά σουτ. Το ημίχρονο έληξε με 39-36 για τους γηπεδούχους που συνολικά είχαν σταθεί καλύτερα και είχαν ήδη πάρει 16 πόντους από τον Μαυροκεφαλίδη.

Ο Ιωνικός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο και το 47-38 στο 24' ξεσήκωσε τον κόσμο του και έδειχνε προθέσεις. Μόνο που το Περιστέρι δεν πήγε λίγο πιο μακριά από την έδρα του για να παραδοθεί για μία ακόμα φορά. Αφ' ενός οργανώθηκε στην άμυνα, αφ' ετέρου είδε τον Τεράν Πετεγουέι να παίρνεις μπρος στην επίθεση και έτσι άρχισε τη διαδικασία ανατροπής. Το 58-63 στο δεκάλεπτο έδειχνε να έχει πετύχει σε πρώτη φάση ο αιφνιδιασμός από πλευράς φιλοξενούμενων που ήταν πια σε ρόλο οδηγού.

Αυτή τη μικρή διαφορά την κρατούσαν οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς, αλλά δεν την... δεχόταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Αφού πήρε λίγες ανάσες, επέστρεψε στο παρκέ, συνέχισε να τα βάζει από παντού και στο 33' έκανε το 71-70, προκαλώντας ντελίριο στην κερκίδα και επαναφέροντας την ψυχολογία στην ομάδα του.

Η μάχη άναψε, με τη διαφορά να είναι ότι το Περιστέρι στο κρίσιμο σημείο βρήκε... ήρωα. Ο Δημήτρης Μωραϊτης που ήταν έτσι κι αλλιώς πολύ καλός οργανωτικά, έβαλε δυο μεγάλα τρίποντα για το 76-79 από το 76-73, «σόκαρε» τον Ιωνικό και έωσε τον αέρα νίκης στην ομάδα του που έπαιξε έξυπνα και ψύχραιμα στο τελευταίο δίλεπτο και κράτησε τη νίκη.