21.6 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Ιωνικός-Περιστέρι 75-102: “Πάρτι” στη Νίκαια (vids)

Το Περιστέρι πάτησε το... γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν κυρίαρχος για τρία δεκάλεπτα μετά την ισοπαλία του πρώτου και πέρασε άνετα από τη Νίκαια νικώντας εμφατικά με 102-75. Σε σταθερή τροχιά τετράδας η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, σταθερά στην επικίνδυνη ζώνη ο Ιωνικός.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε καλό ρυθμό και υψηλή παραγωγικότητα, κάτι το οποίο αποδεικνύει και το 27-27 με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών παιχνιδιού. Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι μπήκε καλύτερα αποφασισμένο να χτίσει ένα προβάδισμα, όπως και έγινε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να πιάνει διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ, με τους Νικαιώτες να μην μπορούν να ακολουθήσουν και κάπως έτσι γράφτηκε το 41-57 του ημιχρόνου.

Αν και ο Ιωνικός στο δεύτερο μέρος επιχείρησε να ροκανίσει τη διαφορά, όταν πλησίαζε το Περιστέρι ήταν εκεί για να μην τον αφήσει να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς. Σε τριάντα λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 62-79, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να έχει βάλει τα θεμέλια για το "διπλό". Η ομάδα της Νίκαιας είχε ένα βουνό να ανέβει στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Περιστέρι δεν του άφησε περιθώρια και νίκησε με 102-75.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Έξι διψήφιους μέτρησε το Περιστέρι για να φτάσει να σκοράρει 102 πόντους με τους Χάμερ, Μωραΐτη, Ντένμον, Ραντάνοφ, Χουγκάζ και Μπίλαν να ξεχωρίζουν.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.