21.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Ιωνικός-ΠΑΟΚ 74-71: Μεγάλος Κάπελαν, μεγάλη νίκη! (pics)

Ένα πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη στη Νίκαια ανάμεσα σε Ιωνικό και ΠΑΟΚ! Σε ένα ματς για γερά νεύρα, πολλή ένταση και αρκετές διακοπές, ο Ιωνικός χάρις σε ένα μεγάλο σουτ του Κάπελαν λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη πήρε μία σπουδαία νίκη στη μάχη για την παραμονή στην Basket League.

Εκπληκτικό ξεκίνημα από τον Ιωνικό! Οι Νικαιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο στο πρώτο πεντάλεπτο απέναντι στον ΠΑΟΚ, έφτασαν νωρίς σε διψήφια διαφορά (18-5). Σε αυτό το σημείο υπήρξε διακοπή λόγω προβλήματος με τον φωτισμό και στη συνέχεια του ματς, οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν στροφές ροκανίζοντας τη διαφορά. Σκορ πρώτης περιόδου, 25-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πατούσε καλύτερα, περιόρισε την παραγωγικότητα του Ιωνικού και πήγε προηγούμενος στην ανάπαυλα (38-39).

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο. Ιωνικός και ΠΑΟΚ ήταν πολύ κοντά στο σκορ, του οποίου ο δείκτης ήταν χαμηλός, λόγω των χαμηλών ποσοστών ευστοχίας των δύο ομάδων. Το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες με την ένταση να κυριαρχεί. Ο Φράνκε με ένα μεγάλο καλάθι 18" πριν το φινάλε έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (70-71), ωστόσο ο Κάπελαν με ένα μεγάλο τρίποντο 6" πριν το άκουσμα της κόρνας, έδωσε τη νίκη στον Ιωνικό (74-71)!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αρκετά άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ματς με το ποσοστό του Ιωνικού να ανέρχεται στο 39%, ενώ εκείνο του ΠΑΟΚ στο 38%.

Ο ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Κάπελαν ήταν εκείνος που με δικό του τρίποντο χάρισε τη νίκη στον Ιωνικό, ενώ παράλληλα ήταν και ο πρώτος σκόρερ των Νικαιωτών με 16 πόντους.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.