25.1 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Ιωνικός-ΠΑΟΚ 66-69: Η άμυνα το γύρισε, Ρίβερς και Γκριν το καθάρισαν (pics, vid)

Υπό το βάρος του αποκλεισμού στο Κύπελλο με την αποκαρδιωτική εμφάνιση κόντρα στον Προμηθέα, το «πρέπει» έμοιαζε ακόμη μεγαλύτερο για τον ΠΑΟΚ αλλά κατάφερε να το διαχειριστεί. Επιβλήθηκε του Ιωνικού στη Νίκαια, σε εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής, με 69-66. και συνεχίζει να ελπίζει για την εξάδα που είναι ο τελευταίος πια στόχος του στη σεζόν.

Τα κατάφερε όταν έγινε πιο πιεστικός στην άμυνα του στο δεύτερο ημίχρονο όταν και δέχτηκε 26 πόντους μετά τους 40 του πρώτου και μέσα από καθοριστικά καλάθια του Ντιμίτρι Ρίβερς και του Φιλ Γκριν.

Για τον Ιωνικό, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά χωρίς τον Νίκο Χουγκάζ που μετακόμισε στον Παναθηναϊκό αλλά και τον Γιάννη Αθηναίου λόγω θλάσης, η εικόνα ήταν και πάλι πολύ καλή. Ήταν ανταγωνιστικός ως το τέλος αλλά έμεινε από δυνάμεις. Έτσι η κατάσταση γίνεται ολοένα και πιο πιεστική. Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική ήττα του, υποχώρησε στο 3-10 και ψάχνει εναγωνίως για νίκες ώστε να προσπεράσει τον κίνδυνο του υποβιβασμού.

Με τον Χριστοδούλου στην αρχική πεντάδα του ΠΑΟΚ προκειμένου να αναλάβει το μαρκάρισμα του Τζέρμαν, ο Ιωνικός όχι μόνο βρήκε λύσεις από άλλους παίκτες του, αλλά κατάφερε και να μπει εντυπωσιακά στο παιχνίδι προηγούμενος με 8-0 στο 4’. Με δύο προσωπικές φάσεις του Αμερικανού που μπήκε γρήγορα και αυτός στο κλίμα του αγώνα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 στο 7’ (15-8). Η πρώτη περίοδος κύλησε με τον Ιωνικό μπροστά μέσα από ένα χαμηλό τέμπο και ανάλογο σκορ (19-15).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στη δεύτερη περίοδος όπως και στην πρώτη, «άσφαιρος» δηλαδή στα πρώτα λεπτά γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός που έβγαζε ενέργεια και διάθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθεί για πρώτη φορά με 10+ πόντους (28-16 στο 15’ και 31-18 στο 16’). Οι φιλοξενούμενοι ξεκόλλησαν κάπως στην επίθεση τους όμως την ίδια ώρα ο Ιωνικός έχοντας πια αυτοπεποίθηση, βρήκε λύσεις από μακριά (38-29 στο 19’).

Στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν δικαίως ένα καλό προβάδισμα (40-31) εκτελώντας με 52,9% από το δίποντο (9/17) και 41,66% από το τρίποντο (5/12). Είχαν σε εντυπωσιακή κατάσταση τον Κωστή Γόντικα που είχε 11 πόντους και έξι ριμπάουντ. Από την άλλη ο Μάρβιν Τζόουνς πάλευε μόνο τους με 13 πόντους, αλλά ο ΠΑΟΚ εκτελούσε με χαμηλά ποσοστά (9/20 δίποντα, 3/9 τρίποντα).

Με τον Μάντζαρη να πιέζει στην μπάλα στο πρώτο μισό και να δημιουργεί στο δεύτερο μισό του παρκέ, ο ΠΑΟΚ σε αντίθεση με τις δύο πρώτες, μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και πλησίασε στους τέσσερις (41-37 στο 23’). Εκεί ανέλαβε όμως ξανά δράση ο Τζέρμαν δίνοντας ανάσες στον Ιωνικό (52-43 στο 26’) όμως ο Φιλ Γκριν κράτησε τον ΠΑΟΚ κοντά (54-50 στο 28’). Οι Νικαιώτες ήταν μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-52) όμως όλα ήταν ακόμη ανοιχτά.

Πριν καν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού στην τέταρτη περίοδο, με τους πρώτους πόντους του Λοβ στο παιχνίδι (τρίποντο και φάουλ) και ένα καλάθι του Χριστοδούλου επήλθε η πρώτη ισοπαλία στο παιχνίδι (58-58) και λίγο μετά ο Δικέφαλος προσπέρασε για πρώτη φορά (58-59 στο 33’). Οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές, οι πόντοι έρχονταν εκατέρωθεν με το σταγονόμετρο και δύο λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν (60-61). Στο 1:19 με τον Ρίβερς ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 63-62, ο Γόντικας έχασε την μπάλα μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Ρίβερς με τρίποντο «έγραψε» το 62-66 στα 42’’. O Mόουζες κράτησε ζωντανό τον Ιωνικό (64-66) αλλά ο Γκριν τελείωσε το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ με τρίποντο στα 15’’ (64-69).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Φιλ Γκριν πραγματοποίησε τη δεύτερη εμφάνιση του με τον ΠΑΟΚ και ήταν αυτός που οδήγησε τον Δικέφαλο στην ανατροπή του δεύτερου ημιχρόνου, στη διάρκεια του οποίου σημείωσε 14 από τους 18 πόντους του. Με ένα από τα τέσσερα τρίποντα του στο δεύτερο μέρος, «σφράγισε» τη νίκη των φιλοξενούμενων.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ είχε 3/9 τρίποντα στο πρώτο και 6/10 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Τελείωσε το παιχνίδι με 47% από την περίμετρο ενώ οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν στο 30%. Σημαντική ήταν και η διαφορά της δημιουργίας αφού οι νικητές είχαν 19 ασίστ έναντι 10 των γηπεδούχων.

Photo Credits: Eurokinissi