19.6 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Ιωνικός – Παναθηναϊκός 62-86: Εβαλε τον Ουόλτερς, έβγαλε την υποχρέωση (vids)

Η... πρεμιέρα του Νέιτ Ουόλτερς ήταν το πολύ ενδιαφέρον στοιχείο του... βαρετού αγώνα του Ιωνικού με τον Παναθηναϊκό στη Νίκαια. Ο αμερικανός πάτησε παρκέ μετά τον τραυματισμό που είχε υποστεί στο τουνρουά «Π. Γιαννακόπουλος», αφήνοντας σήμερα εκτός 12άδας τον Πάρις Λι. Το «τριφύλλι» παίζοντας απλά σοβαρά δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα αφού χρειάστηκε πέντε λεπτά να βρει το ρυθμό του, να φτάσει στην άνετη επικράτηση με 86-62 και ο Ντέγιαν Ράντονιτς και δοκιμάσει πράγματα εν όψει Τελ Αβίβ (27/10 με Μακάμπι) και έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Ελληνες.

Ο Ουόλτερς ήταν στην αρχική πεντάδα, αλλά λογικά δεν ήταν σε καλό ρυθμό. Ο Ράντονιτς βλέποντας την ομάδα του στο πεντάλεπτο να έχει σκοράρει... 4 πόντους και να είναι πίσω με 7-4, άλλαξε πρόσωπα και τη ροή του αγώνα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-17, με τον Πονίτκα ήδη να πιέζει ασφυκτικά το κατέβασμα του Ιωνικού και να τον έχει μπλοκάρει και τον Γκουντάιτις να κυριαρχεί στυος αιθέρες και το ημίχρονο έκλεισε με 26-48 και τους Μαντζούκα και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να έχουν πάρει ήδη σημαντικό χρόνο συμμετοχής και να τον έχουν... δουλέψει στο έπακρο.

Το παιχνίδι είχε χάσει από νωρίς το ενδιαφέρον του, δυστυχώς και για τους πρωταγωνιστές όπως φάνηκε, το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε... διεκπεραιωτικά και έληξε με 41-65. Ο Ιωνικός έβαλε δύσκολα στην τελευταία περίοδο στον Παναθηναϊκό προκαλώντας... δυσφορία στον Ράντονιτς για κάποιες επιλογές των παικτών του που επέτρεψαν στον αντίπαλο να μειώσει μέχρι και στο 55-70 στο 35', αλλά η τάξη αποκαταστάθηκε άμεσα. Ο Μποχωρίδης ήταν και πάλι σταθερά εγγύησης για τον Παναθηναϊκό, ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έδωσε πολλά σε ενέργεια και ρυθμό, ο Μαντζούκας δείχνει πάντα έτοιμος όταν παίρνει ευκαιρία.

ΑΓΕΡΑΣΤΟΣ: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης παραμένει στα 38 του μια πολυτέλεια για πολλές ομάδες της Basket League και ο Ιωνικός είναι αυτός που την... απολαμβάνει. Εδωσε μεγάλες μάχες και σήμερα, κέρδισε πολλές και επιβεβαίωσε ότι είναι το μεγάλο στήριγμα του Ιωνικού για την εκπλήρωση των στόχων του.