16.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ιωνικός-Ολυμπιακός 81-107: «Εκτονώθηκε» με ασταμάτητο Βεζένκοφ (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός βρήκε μπροστά του έναν αξιόμαχο Ιωνικό, ωστόσο η διαφορά επιπέδου μεταξύ τους δεν επέτρεψε να δώσουν «μάχη» για παραπάνω από 25 λεπτά στο Κλειστό του Πλάτωνα, με το «ξέσπασμα» του Σάσα Βεζένκοφ στην τρίτη περίοδου να τα κάνει όλα εύκολα και τους νταμπλούχους Ελλάδας να φτάνουν άνετα στο 107-81, προσθέτοντας άλλη μια νίκη στην Basket League με χαρακτηριστική άνεση.

Ο Ολυμπιακός έδειξε νωρίς διάθεση να κυριαρχήσει, με τους Ουόκαπ και Παπανικολάου να δίνουν το σύνθημα στις δύο πλευρές του παρκέ και την ομάδα τους να ξεκινά με 2-8 στο πρώτο τετράλεπτο. Ο Ιωνικός, όμως, αξιοποίησε μια περιφερειακή άμυνα των «ερυθρολεύκων», που αποδείχθηκε πως είχε θέματα και με συνεχόμενα μακρινά σουτ άνοιξε το ρυθμό, κάτι που όμως και συνέπεια στη δική του ανασταλτική λειτουργία, αφού Κάναν και Βεζένκοφ επίσης σκόραραν για τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα ακόμη κι όταν βρήκε ρυθμό και ο Μαυροκεφαλίδης να φανεί η ανωτερότητά τους (22-30).

Για τους παίκτες του Μπαρτζώκα χρειάστηκε να στηρίξει την άμυνα ο Λαρεντζάκης στο πλευρό του Ουόκαπ και να βρεθεί σε καλή μέρα εκτελεστικά και δημιουργικά ο Σλούκας, ώστε να ανοίξουν ακόμη περισσότερο την «ψαλίδα», φτάνοντάς το στο +14 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (31-45). Με τον Μαυροκεφαλίδη, όμως, να δημιουργεί, να εκτελεί, να κερδίζει φάουλ και, γενικά, να είναι... πανταχού παρών, έχοντας στο πλευρό του Αρσενόπουλο και Χόκινς, οι γηπεδούχοι δεν τα παρατούσαν και μείωσαν στο -7 στο ημίχρονο με επιμέρους 12-5 (43-50).

Στην τρίτη περίοδο ο Βεζένκοφ δεν είχε άλλη όρεξη... για αστεία και με δικό του σόλο ο Ολυμπιακός νωρίς στην τρίτη περίοδο έφτασε σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (53-64 στο 24'), παρότι λίγο νωρίτερα ο Ιωνικός είχε πλησιάσει στο καλάθι και με άστοχο τρίποντο για το προσπέρασμα. Ο ίδιος σκόραρε με κάθε τρόπο, η άμυνα των παικτών του Μέξα δεν είχε τρόπο να τον αντιμετωπίσει, παρότι στην επίθεση έβρισκε λύσεις, είτε με τον Λέισι είτε με τη συνεργασία Μάντζαρη-Μαυροκεφαλίδη, με αποτέλεσμα το τέλος της τρίτης περιόδου να βρει στο +20 τους νταμπλούχους Ελλάδας (61-81).

Οι υπόλοιποι παίκτες άρχισαν να μπαίνουν στην «εξίσωση» για τους Πειραιώτες, με τον Λούντζη και τον Λαρεντζάκη να αποδίδουν ως δίδυμο στην περιφέρεια και τους Πίτερς και Φαλ να τους στηρίζουν, με τις βολές του Γάλλου σέντερ να «υπογράφουν» την «κατοστάρα» ήδη στα 3.5 λεπτά πριν από τη λήξη (70-100). Το παιχνίδι, φυσικά, είχε πια διαδικαστικό χαρακτήρα από αρκετά νωρίτερα, οι δύο ομάδες έκαναν διαχείριση στον χρόνο συμμετοχής των παικτών τους και ο Ολυμπιακός πήρε το «ξέσπασμα» που ήθελε, με τελική διαφορά στο +26, με τον Ιωνικό πάντως να μην χάνει τη διάθεσή του και σίγουρα να φέρνει σκέψεις για τα αμυντικά θέματα, που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» με συνεχόμενα μακρινά σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα (81-107).

Δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107

ΑΚΑΤΑΜΑΧΗΤΟΣ: Ο Σάσα Βεζένκοφ έδειξε για πολλοστή φορά πως είναι το «βαρόμετρο» του Ολυμπιακού. Στην τρίτη περίοδο η δική του απόδοση έφερε τη διαφορά από το ένα σουτ στο +20 για την ομάδα του και τα έκανε όλα πολύ εύκολα πια, με τον ίδιο να τελειώνει με 24 πόντους ως αλάνθαστος με 6/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 6/6 βολές, μαζί με οκτώ ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ και δύο λάθη σε κάτι παραπάνω από 22.5 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν, σε ένα ματς με τέτοια διαφορά δυναμικότητας και διαφοράς στο «βάθος» των ρόστερ, ο Ολυμπιακός έχει πέντε παραπάνω κατοχές (6-10 επιθετικά ριμπάουντ, 15-14 λάθη) με τις αξιοποιεί με 35/60 στα σουτ εντός παιδιάς και ποσοστό 58% έναντι 25/58 και 43% για τον Ιωνικό, με 15 μάλιστα πόντους από δεύτερες επιθέσεις έναντι τριών του αντιπάλου του, αλλά και 42 πόντους από τον πάγκο έναντι 18 των Νικαιωτών, μαζί με τους 42 πόντους στο «ζωγραφιστό» απέναντι στους 20 των γηπεδούχων, είναι λογική η τελική διαφορά.