23.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ιωνικός – Λαύριο 84-91: «Απόδραση» με υπογραφή Μουράτου

Το Λαύριο πήγε στη Νίκαια και είδε κι έπαθε για να φύγει με νίκη 91-84 επί του αποδεκατισμένου Ιωνικού. Μπορεί οι Νικαιώτες να είχαν οκτώ διαθέσιμους παίκτες και υπηρεσιακό προπονητή τον Αγγελο Τσίκληρα, όμως άντεξαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, διεκδίκησαν στα ίσια τη νίκη που θα τους έδινε άλλον αέρα στη μάχη της παραμονής, αλλά τελικά είδαν τον Βασίλη  Μουράτο να το παίρνει πάνω του και να κρίνει το ματς. Ο διεθνής Ελληνας γκαρντ ήταν εκπληκτικός με 26 πόντους και 9 ασίστ και μαζί με τον Σάβατζ επανέφεραν το  Λαύριο από το -11, ενώ σημαντική συμβολή στα τελευταία λεπτά είχε και ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης. Τρομερό δίδυμο για τον Ιωνικό συνέθεσαν οι Αθηναίου και Μουσταφά, αλλά στο τέλος προδόθηκαν από δυνάμεις.

Ο Ιωνικός ήταν ο πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου ξεπερνώντας πολλές προσδοκίες. Με «μαέστρο» τον Αθηναίου, συνολικά μυαλωμένο παιχνίδι, παρότι το πήγε σε υψηλό τέμπο και τους Μουσταφά, Γκιουζέλη και Αρσενόπουλο εκτελεστές, οι Νικαιώτες έδειξαν να αιφνιδιάζουν το νωθρό και ασυντόνιστο Λαύριο. Μαζί και με την εκπληκτική του ευστοχία στα τρίποντα, 8/17 στο 20λεπτο, με μόλις 3 λάθη, το 45-45 του ημιχρόνου έμοιαζε και λίγο για τον Ιωνικό.

Από το 50-50 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ο παθιασμένος Ιωνικός έκανε σερί 11-0 για το 61-50 στο 26' που ξεσήκωσε και τον κόσμο που στήριζε και τη σημερινή προσπάθεια. Το Λαύριο απάντησε με ένα 8-0 και επανήλθε στο ματς με το 61-58 στο 28', και στο 29' είχε φέρει το ματς στο 63-62 με Σάβατζ και Μουράτο να ηγούνται της αντεπίθεσης. Με τρίποντο του διεθνή ΕΛληνα, δαμορφώθηκε και το 65-65 στο 30', με το Λαύριο να έχει επανέλθει για τα καλά.

To Λαύριο με περισσότερες λύσεις και δυνάμεις και όχι με κάτι ιδιαίτερο σαν μπάσκετ, ξέφυγε με 82-76 στο 37', αλλά ο Ιωνικός εκεί που το είχε φτάσει δε γινόταν να το παρατήσει. Πλησίασε σε 80-82 και στο 39' ήρθε ένα απίστευτο εκτός ισορροπίας τρίποντο του Νικολαϊδη για το 80-85 και μετά από μια βολή του Μουσταφά, άλλο ένα δύσκολο του Μουράτου για το 81-88. Το ματς είχε κριθεί και το Λαύριο έστω και με... την ψυχή στο στόμα πήρε μια νίκη διεκδίκησης των πλέι οφ.

ΚΟΜΒΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: Ο Ιωνικός έπαιξε σήμερα με οκτώ παίκτες, από τους οποίους ο Χατζηκυριάκος μπήκε για ένα λεπτό. Εδειξαν όμως όλοι αυταπάρνηση και δυνατότητες. Δεδομένης της παραμονής του Χάμιλτον που ήταν σήμερα παρών αλλά με πυρετό και δεν έπαιξε, οι διοικούντες καλούνται να αποφασίσουν άμεσα αν θα ενισχύσουν το ρόστερ όπως και για τον προπονητή που θα κοουτσάρει μέχρι τέλους, για να διεκδικήσουν τις όποιες ελπίδες παραμονής.