17.4 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Ιωνικός-Λαύριο 82-90: Ανατροπή αξιοπιστίας και… τελικός στην Καρδίτσα (pics+vids)

Με μία επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, το Λαύριο πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ιωνικού με 90-82, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, γνώριζαν ότι θα δώσουν τελικό για την παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια» την προσεχή αγωνιστική κόντρα στην Καρδίτσα εκτός έδρας. Μετά από αυτήν την ήττα όμως, θα πρέπει να παίξουν μόνο για τη νίκη στη θεσσαλική πόλη, ενώ αν είχαν επικρατήσει θα μπορούσαν να ηττηθούν ακόμα και με επτά πόντους διαφορά. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, έπειτα από τη νίκη τους την περασμένη εβδομάδα στην Καρδίτσα είχαν ήδη εξασφαλίσει την παραμονή τους και μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, δικαίωσαν τον Γιώργο Λιμνιάτη ο οποίος είχε προαναγγείλει μετά τη νίκη στην Καρδίτσα ότι θα έπαιζαν σοβαρά. Παράλληλα με αυτό το αποτέλεσμα «σφραγίστηκε» και η παραμονή του Απόλλωνα Πατρών στην Basket League.

Πάντως ο κόουτς των φιλοξενούμενων δεν είχε στη διάθεσή του τόσο τον Τζέι Αρ Κόουλ ο οποίος μετακόμισε στην Μπράουνσβαϊγκ, όσο και τον Στίβεν Γκρέι, καθώς ο τελευταίος ταξίδεψε στο Λονδίνο για τη γέννηση του παιδιού του. Παράλληλα στην τελευταία προπόνηση ο Πέτρος Γερομιχαλός χτύπησε στο μάτι και τέθηκε κι αυτός εκτός, με το ρόστερ να αποδυναμώνεται σημαντικά... Από την άλλη, ο Ιωνικός δεν είχε στη διάθεσή του τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ο οποίος βρέθηκε στο γήπεδο αλλά είχε φτάσει στην Ελλάδα πριν λίγες ώρες και δεν έπαιξε, ενώ θα έχει και τον Μάγιερς απέναντι στην Καρδίτσα.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης -που άργησε να ξεκινήσει δέκα λεπτά-, από νωρίς φάνηκε ότι το σύνολο του Φοίβου Κωστή ήταν αποφασισμένο να κυνηγήσει τη νίκη με όλες τις δυνάμεις του, έχοντας απέναντί του έναν αντίπαλο που ήταν φανερό πως δεν «καιγόταν». Οι Νικαιώτες σκόραραν με άνεση κι όταν δεν τα κατάφερναν εξασφάλιζαν επιθετικά ριμπάουντ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 26-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να στήνουν ένα «πάρτι», καθώς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την κακή άμυνα των αντιπάλων τους και σιγά-σιγά άρχιζαν να δημιουργούν μία μεγάλη διαφορά. Με επιμέρους σκορ 25-11, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με είκοσι πόντους (51-31) και είχαν «αγκαλιάσει» πλέον τη νίκη.

Ο κόουτς Λιμνιάτης προσπάθησε να «ξυπνήσει» τους παίκτες του στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης και εμφανίστηκαν κάπως πιο ορεξάτοι, προσπαθώντας να καλύψουν μία μεγάλη διαφορά. Μείωσαν σε 66-55 στο 29' και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού του Πλάτωνα έγραφε 68-60 και οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν αποφασισμένοι να μπουν στο κόλπο.

Το Λαύριο θέλησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 68-66, βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι κι αναγκάζοντας τον Κωστή να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η αντεπίθεση συνεχιζόταν και ο Λάντζεβαϊν ισοφάρισε με ανάποδο λέι απ 70-70 στο 33'. Ο ρυθμός του Λαυρίου ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (75-80) στο 36'. Το τρίποντο του Φλαγκ μάλιστα έδωσε και διαφορά επτά πόντων (76-83) στους φιλοξενούμενους στο 38 και πλέον είχαν τον πρώτο λόγο. Επιστροφή δεν υπήρχε πια για τους γηπεδούχους και η κόρνα της λήξης βρήκε το Λαύριο να θριαμβεύει με 90-82.

ΟΙ ΔΥΟ ΝΙΚΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΝΤΕ: Το ρόστερ των φιλοξενούμενων «μίκρυνε» πολύ αλλά ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης και ο Σιρίλ Λάντζεβαϊν πήραν από το... χέρι την ομάδα τους και την οδήγησαν στην επικράτηση, μέσω της εκπληκτικής ανατροπής στο δεύτερο ημίχρονο. Ο διεθνής γκαρντ πέτυχε 24 πόντους με 5/12 τρίποντα, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο σέντερ από την Αϊτή δεν βγήκε καθόλου από το παρκέ και τελειώσει την αναμέτρηση με 26 πόντους! Οι ηττημένοι πήραν πράγματα από περισσότερους παίκτες, έχοντας διψήφιους τους Λέισι, Σίμονς, Χένρι, Αρσενόπουλο και Χόκινς, ωστόσο δεν απέφυγαν την ήττα που πλέον τους στέλνει στην Καρδίτσα μόνο για τη νίκη, αν θέλουν να παραμείνουν στην Basket League.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως στα ριμπάουντ αλλά κάτι τέτοιο δεν αποδείχθηκε αρκετό για να αποφύγουν την ήττα. Κι αυτό συνέβη διότι το Λαύριο στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε τα ποσοστά του σε δίποντα και τρίποντα κι έφτασε στη νίκη.

Σώθηκε ο Απόλλων Πατρών

Εκτός πάντως από το Λαύριο που έπαιξε για το γόητρο και κέρδισε, η ομάδα που επίσης πανηγύρισε με αυτό το αποτέλεσμα ήταν και ο Απόλλων Πατρών. Οι «μελανόλευκοι» έμειναν και μαθηματικά στην κατηγορία, κάτι που τους επιτρέπει να ευχαριστηθούν δίχως το παραμικρό άγχος τις δύο τελευταίες αναμετρήσεις τους.