17.8 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Ιωνικός-Κολοσσός 89-84: Νίκη-δήλωση με το καλημέρα (pic, vids)

Τι κι αν είναι μία ομάδα που φτιάχτηκε σχεδόν στο παρά πέντε; Ο Ιωνικός το έπιασε από εκεί που το άφησε στην περασμένη σεζόν όταν με κάποιες μεγάλες νίκες κατάφερε να κρατηθεί στην Basket League. Μπήκε στο νέο Πρωτάθλημα με μία νίκη που μπορεί να θεωρηθεί «δήλωση» ενόψει της συνέχειας. Οι Νικαιώτες επιβλήθηκαν του φιλόδοξου Κολοσσού με 89-84 στην παράταση και έδειξαν ότι βιάστηκαν κάποιοι να τους χαρακτηρίσουν φαβορί για τον υποβιβασμό.

Ο Ιωνικός κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση, επιστρέφοντας από το -10 που «έχτισε» ο Κολοσσός στις αρχές της τρίτης περιόδου. Με τον Καπελάν να κάνει ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους για να πάρουν το πολύτιμο αποτέλεσμα. Το κατάφεραν με την περσινή «συνταγή» του μικρού rotation αφού είχαν τέσσερις παίκτες με 30+ λεπτά παρουσίας στο παρκέ.

Ο Κολοσσός παγιδεύτηκε σε ένα αρκετά σκληρό παιχνίδι και αφού δεν μπόρεσε να βρει σταθερά λύσεις από μακριά, αναγκάστηκε να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλλαν οι Νικαιώτες. Είχε τις ευκαιρίες του κυρίως στην κανονική διάρκεια αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Με αιχμή του δόρατος τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που σημείωσε οχτώ πόντους στα πρώτα έξι λεπτά και παράλληλα φόρτωσε με φάουλ τόσο τον Μορέιρα, όσο και τον Χατζηδάκη, ο Ιωνικός προηγήθηκε με 13-7. Ο Κολοσσός είχε δυσκολίες στην επίθεση (6/16 σουτ στην πρώτη περίοδο) αλλά πλησίασε στον πόντο (19-18) πριν κάνει ο Μπέμπης με τρίποντο το 22-18 στο 10’.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ξεφύγουν με οχτώ στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου (28-20) όμως Τιγκ και Όσμπορν κράτησαν τον Κολοσσό κοντά, για να πάρει και το προβάδισμα με ένα σερί πέντε πόντων του Χάρη Γιαννόπουλου (35-40 στο 19’). Στο τέλος του ημιχρόνου μόνο δύο πόντοι όμως χώριζαν τις δύο ομάδες (38-40).

Μένοντας χωρίς σκορ στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Ιωνικός είδε τον Κολοσσό να ανοίγει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (38-48) με άλλους έξι πόντους του Γιαννόπουλου. Οι γηπεδούχοι όμως και παρότι ο Όσμπορν περιόρισε τον Μαυροκεφαλίδη, πλησίασαν στους δύο (49-51 στο 27’) και στο φινάλε της τρίτης περιόδου υπήρχε απόλυτη ισορροπία (57-57).

Το παιχνίδι είχε πάρει μία άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με τη λογική του «μία σου και μία μου». Τρία λεπτά πριν το τέλος υπήρχε μία ακόμη ισοπαλία (72-72) όμως ο Ιωνικός με δύο τρίποντα από τον Αρσενόπουλο και τον Μαυροκεφαλίδη βρέθηκε στο +6 (78-72) στο 38’. Ο Γιαννόπουλος κράτησε ζωντανό τον Κολοσσό με τρίποντο στα 58’’ (78-75) και στα 22’’ –μετά από challenge του Παπαθεοδώρου στην εφαρμογή του νέου κανονισμού- ο Κατσίβελης κέρδισε αντιαθλητικό από τον Μαυροκεφαλίδη. Αστόχησε και στις δύο βολές που εκτέλεσε αλλά στα 12’’ ο Γιαννόπουλος κέρδισε φάουλ πάνω στο τρίποντο από τον Αρσενόπουλο. Ο έμπειρος φόργουορντ ήταν ψύχραιμος και με 3/3 βολές ισοφάρισε στους 78 πόντους. Ο Καπελάν δεν μπόρεσε να σκοράρει από μακριά και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο Ιωνικός όπως και προς το τέλος της κανονικής περιόδου, έτσι και στα μέσα της παράτασης βρήκε δύο «κολλητά» τρίποντα από τους Χόκινς και Λέισι που έκαναν το 86-80 στα 2:20 και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Κολοσσός είχε ένα λάθος στην επίθεση και ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ σε δύο συνεχόμενες φάσεις. Ο Μάντζαρης έκανε το 88-82, ο Κατσίβελης μείωσε στα 11'' σε 88-84 και ο Καπελάν με μία βολή έκανε το 89-84 στα 9'' για να «σφραγίσει» τη νίκη του Ιωνικού.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Κλισέ αλλά ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είναι σαν το παλιό, καλό κρασί. Στα 38 του όχι μόνο κατάφερε να μείνει για 39:54 στο παρκέ αλλά τελείωσε και το παιχνίδι με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ και οχτώ κερδισμένα φάουλ. Τα 4/16 σουτ του είναι απλά μία λεπτομέρεια στο χαρτί της στατιστικής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα τρίποντα έκαναν τη διαφορά για τον Ιωνικό. Οι νικητές είχαν 14/31 (45%) έναντι των 6/25 που είχε ο Κολοσσός (24%). Αξιοσημείωτη είναι και η επίδοση των 21 πόντων που σημείωσε ο Ιωνικός από αιφνιδιασμούς χωρίς να μείνει πάντως ο Κολοσσός χαμηλά (13).

Photo Credits: Eurokinissi