21.5 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Ιωνικός-Κολοσσός 86-84: Επτά αλλά λέοντες (pic, vids)

Ο Ιωνικός τραβούσε τους τελευταίους μήνες έναν δρόμο κατηφορικό. Έχασε παίκτες, αποψιλώθηκε το έμψυχο υλικό του, αναγκάστηκε να αποχαιρετήσει τον προπονητή του (Σεγκούρα). Είναι όμως εδώ και δείχνει αποφασισμένος να δώσει ως το τέλος τη μάχη του, υλοποιώντας αυτό που τόνισε μερικές ώρες νωρίτερα σε ανακοίνωση του. Σίγουρα δεν προτίθεται να πετάξει λευκή πετσέτα και αυτό δείχνει η σημερινή, μεγάλη από κάθε άποψη νίκη του επί του Κολοσσού με 86-84.

Οι Νικαιώτες κατάφεραν να κάνουν ότι δεν μπόρεσαν το Σάββατο απέναντι στο Λαύριο. Κόντρα στα προβλήματα, ίσως και την μπασκετική λογική, έχοντας ουσιαστικά επτά διαθέσιμους και τους τέσσερις να ξεπερνούν τα 30’ στο παρκέ, νίκησε για πρώτη φορά μετά τις 12 Δεκεμβρίου και όχι έναν τυχαίο αντίπαλο.

Ο Κολοσσός υποχρεώθηκε στην τρίτη συνεχόμενη ήττα του –είχαν προηγηθεί εκείνες από τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ- ίσως την πιο σκληρή στη σεζόν, την οποία θα αναγκαστεί να κουβαλάει ως το τέλος της περιόδου, κινδυνεύοντας πια να χάσει τα κεκτημένα και τη θέση του στην τετράδα.

Το παιχνίδι άρχισε με καλό ρυθμό αφού είχε σκορ 7-7 στο πρώτο τρίλεπτο του. Γκιουζέλης και Χάμιλτον μονοπωλούσαν τις επιθέσεις του Ιωνικού όμως ο Κολοσσός ανέβασε «στροφές» και με οχτώ πόντους του Κένι Ουίλιαμς ξέφυγε με πέντε στο 7’ (12-17). Οι γηπεδούχοι ωστόσο απάντησαν με σερί 11-0 και προηγήθηκαν με έξι, ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Στο φινάλε του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 24-19.

Ο Κολοσσός μπήκε στη δεύτερη περίοδο με καλύτερο διάβασμα στο παιχνίδι του, χτυπώντας στα miss match. Έπειτα από 3,5 λεπτά και με σερί 8-2 προηγήθηκε με 27-26. Ο Ιωνικός όμως όχι μόνο δεν του επέτρεψε να ξεφύγει αλλά προσπέρασε ξανά (38-35 στο 16’) με σπουδαία απόδοση του Γιάννη Αθηναίου (7π, 4ρ, 6ασ. μέχρι εκείνο το σημείο) και πολύτιμη βοήθεια του Νίκου Αρσενόπουλου. Ο Κολοσσός ήταν μπροστά με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (45-46), κυρίως χάρη στο παιχνίδι κοντά στο καλάθι (17/26 δίποντα) με τον Μίλερ να κυριαρχεί με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ!

Με τον Γιώργο Γκιουζέλη να συνεχίζει να του δίνει σκορ από μακριά, ο Ιωνικός δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και στα μέσα της τρίτης περιόδου ήταν πίσω με τρεις πόντους (56-59). Την ώρα όμως που ο Καντζούρης άλλαζε παίκτες και άνοιγε το rotation του, ο Τσίκληρας δεν μπορούσε να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 68-61 στο 28' και με 72-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Όπως αποδείχτηκε όμως, τίποτε δεν είχε τελειώσει.

Ο Ιωνικός δεν τα παράτησε όμως και με δύο τρίποντα του Τζόλου κατάφερε μέσα σε ένα λεπτό στην τέταρτη περίοδο, να πλησιάσει στους δύο (70-72) και συνέχισε να βάζει δύσκολα στον Κολοσσό μέχρι το τέλος. Στο 36’ προσπέρασε ξανά με 81-78 και μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο είχε τον πρώτο λόγο (86-82). Ο Φλόιντ έκανε το 86-84 στα 34’’ και ο Κολοσσός είχε μία τελευταία επίθεση 9,5’’, ο Ιωνικός ξόδεψε το τελευταίο φάουλ του στα 3,9’’ και ο Ουίλιαμς αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε για να πάρουν οι γηπεδούχοι τη μεγάλη νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Θα ήταν άδικο να ψάξει κανείς για κορυφαίο μέσα από μία τέτοια νίκη. Ο Χάμλτον δεν βγήκε ούτε δευτερόλεπτο, ο Αθηναίου έκανε τα πάντα στο παρκέ, ο Τζόλος οδήγησε στην επιστροφή της τέταρτης περιόδου τον Ιωνικό αλλά το πρόσωπο ίσως ήταν ο Γιώργος Γκιουζέλης που έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με 17 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τρία κλεψίματα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό ο Ιωνικός κατάφερε να περιορίσει τα λάθη του στα 10 ενώ εκτέλεσε καλύτερα στα τρίποντα (39% έναντι 26% του Κολοσσού).

Photo Credits: Eurokinissi