23.3 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Ιωνικός-Καρδίτσα 78-71: Sweet Lou επιβίωσης (pics+vid)

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι για τη μάχη της επιβίωσης, ο Ιωνικός ήταν ο νικητής απέναντι στην Καρδίτσα (78-71), με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να ξεχωρίζει για ακόμα μία φορά για την ομάδα της Νίκαιας. Νίκη ανάσα για τους γηπεδούχους (3-8), παραμένει με ένα θετικό αποτέλεσμα στο ενεργητικό της η Καρδίτσα (1-10).

Αλλαγμένες όσον αφορά την τεχνική ηγεσία εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να παρατάσσονται με τον Γιάννη Λίβανο στον πάγκο μετά την αποχώρηση του Μέξα και τους φιλοξενούμενους με τον Νίκο Παπανικολόπουλο αντί του Αγγέλου.

Τρομερό ήταν το ξεκίνημα για τον Ιωνικό Νίκαιας και με μπροστάρηδες τους Μαυροκεφαλίδη-Λέισι η ομάδα του Γιώργου Λίβανου πήρε προβάδισμα δέκα πόντων (12-2) από το πρώτο τρίλεπτο. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα της Νίκαιας που με εξαιρετικό ποσοστό στο τρίποντο πήρε αέρα δεκαπέντε πόντων (28-13). Η δεύτερη περίοδος δεν ήταν το ίδιο παραγωγική για τον Ιωνικό, με την Καρδίτσα να πατάει καλύτερα στο παρκέ και τη διαφορά ωστόσο να παραμένει διψήφια στην ανάπαυλα (43-32).

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου όμως δεν έδειχνε διατεθειμένη να παρατήσει το ματς. Με ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο και ένα σερί 6-0 στις αρχές του τέταρτου, έφτασε σε απόσταση... βολής (60-57). Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Εκείνος που χαμογέλασε ωστόσο ήταν ο Ιωνικός, με την ομάδα της Νίκαιας να επικρατεί στο τέλος με 78-71.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Για ένα ακόμη παιχνίδι κορυφαίος για τον Ιωνικό ήταν ο αρχηγός του. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ οδήγησε την ομάδα της Νίκαιας στη νίκη.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.