21.3 C

Ιωνικός – Απόλλων Π. 79-75: Πήρε θρίλερ και βαθιά ανάσα

Ο Ιωνικός βγήκε νικητής από το, απολαυστικό στη μεγαλύτερή του διάρκεια, θρίλερ με τον Απόλλωνα Πάτρας. Το 79-75 για την ομάδα της Νίκαιας την έφερε στις δύο νίκες, όσες έχει και ο Απόλλωνας, μετά από ένα ματς με χορταστικό πρώτο ημίχρονο και μεγάλο σασπένς στο δεύτερο και με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη. Χωρίς πόντο έμεινε ο Απόλλωνας στα τελευταία 4'30'' όταν και προηγήθηκε με 75-71 !

Ο Απόλλωνας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο από το τρίποντο, είχε 7/13 με τους Γκρίφιν και Καράμεπλα πρωταγωνιστές, αιφνιδίασε τον Ιωνικό, πήγε μέχρι το +8, 23-31 και έκλεισε την περίοδο στο 26-31.

Ο Μέξας εκμεταλλεύτηκε το βάθος του πάγκου του, πήρε πολλά από Αρσενόπουλο, τον νεοφερμένο Νούνιες, τον Παρκς, ο Ιωνικός ανέβασε και την πίεσή του στην περιφέρεια κι έτσι από το 26-33 έτρεξε σερί 10-2, προσπέρασε για πρώτη φορά με 36-35. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο +6, 46-40, αλλά ο Τέιλορ επανέφερε τον Απόλλωνα σε κατάσταση... πυροβολισμών από μακριά και το απολαυστικό πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο με 48-48.

Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο του τρίτου δεκαλέπτου, ξέφυγε μέχρι το 62-56, αλλά ο Απόλλωνας είχε ρυθμό και δεν επέτρεπε στον αντίπαλο να του ξεφύγει. Οι Πατρινοί είχαν πολλούς παίκτες να δίνουν επιθετικές λύσεις, για τον Ιωνικό ο Χόκινς είχε γίνει το σημείο αναφοράς και το δεκάλεπτο έληξε με 69-67

Τα χέρια είχαν βαρύνει εκατέρωθεν πλέον και τα ελεύθερα σουτ χάνονταν το ένα μετά το άλλο. Οι ομάδες μπήκαν στο  τελευταίο λεπτό από το 76-75, με τον Απόλλωνα να έχει μείνει από το 35'30'' χωρίς πόντο, όταν και προηγήθηκε με 71-75. Ο Μαυροκεφαλίδης με 1/2 έκανε το 77-75, ο Χάμιλτον έχασε εύκολο σουτ για να κλειδώσει τη νίκη στα 15'', ο Απόλλωνας είχε την τελευταία επίθεση μετά από τάιμ άουτ αφού ο Ιωνικός έδωσε γρήγορα φάουλ που είχε.

H επιλογή ήταν τρίποντο με τον Γκρίφιν, αστόχησε, βολές στα 4,5 για τον Χόκινς, τις έβαλε 79-75 και το ματς κρίθηκε.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Απόλλωνας μπήκε στη Νίκαια για να ζήσει ή να πεθάνει με το τρίποντο και... πέθανε. Από το 7/13 του πρώτου δεκαλέπτου, τελείωσε το ματς με 12/35, δηλαδή στις τρεις επόμενες περιόδους είχε 5/22 με αποκορύφωμα και την τελευταία επιλογή μετά το τάιμ άουτ.