16.5 C
Κυριακή, 27 Οκτωβρίου, 2024

Ηλυσιακός-Προμηθέας 2014: Πανδαισία 50 λεπτών!(pics+vid)

Ένα μοναδικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο «Αντώνης Φώτσης». Ο Ηλυσιακός επικράτησε του Προμηθέα 2014 με σκορ 122-121 στην δεύτερη(!!!) παράταση με buzzer-beater του Μηλαθιανάκη!

Βεβαίως η μεγάλη κατηγορία της χώρας μας προσφέρει όμορφα παιχνίδια και ωραίο θέαμα απο ομάδες που αγώνιζονται και στην Ευρώπη. Αλλά δεν πρέπει να υποτιμούμε και της υπόλοιπες εθνικές κατηγορίες της χώρας μας, και σήμερα το παιχνίδι Ηλυσιακός-Προμηθέας 2014 αποτελεί το ιδανικό παράδειγμα.

Η ομάδα του Φώτση νίκησε σε ένα ματς-θρίλερ τους Πατρινούς για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της National League 1. Χρειάστηκαν δύο παρατάσεις και ένα buzzer-beater για να κριθεί ο νικητής με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν απο κοντά. Κάτι που αποδικνύει οτι θέαμα, και μεγάλα ματς μπορούμε να παρακολουθήσουμε και στις υπόλοιπες εθνικές κατηγορίες. Μη ξεχνάμε άλλωστε και τις πολύ όμορφες στιγμές πέρυσι στην άνοδο του Ηλυσιακού με ένα κατάμεστο γήπεδο!

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν, ποιος άλλος, ο Φώτσης με 28 πόντους( 6 τριπ.). Επίσης, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Μπέμπης 20 πόντοι (6 τριπ.), Γεωργοπαπαδάκος 24 (4 τριπ.), Τσατάς 15 (3 τριπ.).

Ο Προμηθέας 2014, μια ομάδα με πολύ ταλέντο, πάλεψε μέχρι τέλους με τους Πατρινούς να χάνουν στις λεπτομέρειες. MVP ηταν ο Ίλιτς που πέτυχε 30 πόντους( 2 τρίποντα) και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Καλά έπαιξαν ακόμη και οι Μακαριάδης 10 πόντοι(2 τριπ.), Σοϊλεμετζίδης 15 πόντοι (5 τριπ.), Λάκοβ 22 πόντοι και Καλημέρης 17 πόντοι.

Ένας αγώνας για γερά νεύρα με πρωταγνωνιστή το... θέαμα. Είναι μια μεγάλη νίκη για τον Ηλυσιακό και μια ήττα που σίγουρα αφήνει μια πικρή γεύση στον ηττημένο αλλά κερισμένο βγαίνει και το ελληνικό μπάσκετ και όσοι επιλέγουν να παρακολουθούν και τις χαμηλότερες κατηγορίες.