25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ιαπωνία – Γαλλία 90-94 παρ. (κ.α. 84-84): «Αυτοκτόνησαν» οι Ασιάτες και οι Στραζέλ, «Γούεμπι» γλίτωσαν από κάζο τους «μπλε» (vid)

Η Ιαπωνία είχε ρίξει τη Γαλλία στο καναβάτσο αλλά οι «μπλε»... επιβίωσαν και αφού πρώτα έστειλαν με τον Στραζέλ τον αγώνα στην παράταση (84-84), με πρωταγωνιστή εκεί τον Βίκτορ Ουεμπανιαμά επικράτησαν με 94-90.

Ουδείς περίμενε ότι οι Ασιάτες θα πλησίαζαν τόσο πολύ στο «μπαμ», αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, τελικά ήταν εκείνοι που «αυτοκτόνησαν» και μπορούν να τα βάζουν με τον εαυτό τους και μόνο για τον τρόπο που ηττήθηκαν και παρέμειναν στην τελευταία θέση του δευτέρου ομίλου.

Από την άλλη η ομάδα του Βενσάν Κολέ μετά την πρεμιέρα όπου δεν ήταν καλή κόντρα στη Βραζιλία, πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και με την Ιαπωνία, όμως ανέβηκε στο 2-0 και στην κορυφή του γκρουπ, περιμένοντας τη Γερμανία στο ντέρμπι της τρίτης και τελευταίας «στροφής». Μάλιστα εξασφάλισε την πρόκρισή της, όμως δύσκολα θα διεκδικήσει μετάλλιο εφόσον δεν βελτιωθεί.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, αυτή ήταν συγκλονιστική, καθώς μόνο στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να κυριαρχούν και προηγήθηκαν 32-25, σκοράροντας με άνεση και δείχνοντας ικανοί να ξεφύγουν.

Παρ' όλα αυτά η Ιαπωνία δεν είχε διάθεση να παραδοθεί και το ημίχρονο τελείωσε με 49-44 υπέρ των διοργανωτών οι οποίοι πάντως δεν ήταν πειστικοί.

Το απρόσμενο ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα στο 30' ο φωτεινός πίνακας του «Πιερ Μορουά» να γράφει 69-64 κι όλα έμοιαζαν και ήταν «ανοιχτά».

Στο 34' ένα τρίποντο του Ντε Κολό έφερε τη Γαλλία στο +5, 77-72, όμως στη συνέχεια «κόλλησε» τρομερά για ένα πεντάλεπτο και οι Ιάπωνες προσπέρασαν με 80-77, πριν «μιλήσει» με τρίποντο ο Φουρνιέ για την ισοπαλία (80-80).

Τέσσερις εύστοχες βολές του Γιούκι Νακαμούρα στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσαν το 84-80 και οι Ιάπωνες ήταν έτοιμοι για το «μπαμ». Ωστόσο αποδείχθηκαν εντελώς αφελείς καθώς 10'' πριν το τέλος δέχτηκαν τρίποντο και φάουλ από τον Στραζέλ ο οποίος διαμόρφωσε το 84-84 και το τελευταίο άστοχο σουτ του Καβαμούρα είχε ως αποτέλεσμα ο αγώνας να πάει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ουεμπανιαμά πήρε το... όπλο του και σκόραρε τους οκτώ πρώτους πόντους για το 92-84 υπέρ των γηπεδούχων. Επιστροφή για την Ιαπωνία δεν υπήρχε και η Γαλλία επικράτησε με τα χίλια ζόρια και με 94-90.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ουέμπι με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, καθοριστικός ο Στραζέλ με 17. Για τους ηττημένους ο Γιούκι Καβαμούρα πέτυχε 29 πόντους και ο Ρούι Χατσιμούρα -ο οποίος αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ- πρόσθεσε 24.

Πάντως η Ιαπωνία «φωνάζει» για τη διαιτησία και πιο συγκεκριμένα για το σφύριγμα στο «τετράποντο» του Στραζέλ με το οποίο το ματς πήγε στην παράταση.