18.4 C

Η συνήθεια του Λουκ Κορνέτ που γίνεται λατρεία (vid)

Οι Μπόστον Σέλτικς έχουν ξεκινήσει εξαιρετικά τη σεζόν και βρίσκονται στην 1η θέση της Ανατολής με ρεκόρ 13-4.

Στα «πιτς»είναι όμως ο βασικός σέντερ της ομάδας, ο Ρόμπερτ Γουίλιαμς, για αυτό και οι «Κέλτες» έδωσαν την ευκαιρία στον Αμερικανό Λουκ Κορνέτ να πάρει μερικά λεπτά συμμετοχης για να αποδείξει αν αξίζει να βρίκεται σε αυτό το επίπεδο.

Σε 13 αγώνες έχει 3.9 πόντους και 3.5 ριμπάουντ μέσο όρο σε 13 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα. Αυτό όμως που τον έχει κάνει γνωστό στο ευρύ κοινό είναι ο τρόπος που αμύνεται στα τρίποντα των αντιπάλων.

Ο Κορνέτ μόλις βλέπει τον αντίπαλο να είναι έτοιμος να εκτελέσει από την περιφέρεια κάνει κατακόρυφο άλμα και σηκώνει τα χέρια με στόχο να κρύψει το καλάθι στον επιτιθέμενο. Η αλήθεια είναι αυτό το τρικ έχει λειτουργήσει αφού όσες φορές το έχει επιχειρήσει δεν έχει επιτευχθεί κάποιο σουτ.