23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

(Ι’ Όμιλος) Σερβία – Ιταλία 76-78: Φοντέκιο, Σπίσου και Ντατόμε κατασπάραξαν τη Σερβία!

Στο κλασσικό ευρωπαϊκό ντέρμπι, στην πρεμιέρα της φάσης των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ιταλία ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, καθώς έκανε δυναμικό come back από τα μισά της 3ης περιόδου, και πήρε δύσκολα τη νίκη με κόντρα στη Σερβία και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά.

Φοντέκιο με 30π (9/10 διπ., 2/3 τριπ.), Σπίσου με 14 (3/3 τριπ.) και Ντατόμε 10 ήταν η τριάδα «φωτιά» της «σκουάντρα ατζούρα» που την οδήγησε στην ανατροπή και στη συνέχεια στη νίκη. Από τους Σέρβους οι Μπογκντάνοβιτς με 18π, Ντόμπριτς με 15π και Μιλουτίνοφ με 14π, ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Ήταν χαρακτηριστικό πως η Σερβία κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να επιβάλει ολοκληρωτικά το ρυθμό και στο 26’ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 16 (60-44), αλλά από κει και μετά οι «ατζούρι» έτρεξαν ένα σερί 2-15, με τους Φοντέκιο και Ντατόμε να κάνουν… σμπαράλια την άμυνα των Πλάβι να και κλείνουν το δεκάλεπτο στο -3 (62-59).

Από κει και μετά το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους παίκτες του Πέσιτς να κρατούν μεν το εύθραυστο προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει, αλλά οι Ιταλοί πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ στο 34’ με  64-67, το οποίο το διατήρησε μέχρι το τέλος, καθώς ο Στέφαν Γιόβιτς αστόχησε σε buzzer beater τρίποντο για να πάρει η Σερβία τη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-40, 62-59, 76-78