18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

(Η’ όμιλος) Λίβανος – Καναδάς 73-128: Νίκη με ρεκόρ διαφοράς πόντων στο φετινό τουρνουά! (vids)

Με μία πολύ άνετη και εύκολη επικράτηση με σκορ 73-128, ο Καναδάς έκανε το 2/2 και βρίσκεται προσωρινά στην κορυφή του ομίλου καθώς περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα ανάμεσα στην Γαλλία και την Λετονία στις 16:30 ώστε να βγει η κατάταξη μετά και την σημερινή ημέρα.

Μπορεί ο Λίβανος να προηγούταν στο πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, ο Καναδάς ήταν όμως αυτός που πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ, έχοντας μάλιστα δημιουργήσει μία αρκετά μεγάλη διαφορά αφού το ημίχρονο έληξε 30-66 υπέρ του.

Ο Καναδάς συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μισό του αγώνα, φτάνοντας τους 100 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέλος του αγώνα βρέθηκε μπροστά με 55 πόντους, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για την φετινή διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για τον Καναδά αναδείχθηκε ο Αρ τζέι Μπάρετ, με 17 πόντους σε 20:04 λεπτά συμμετοχής..

Δεκάλεπτα: 13-29, 17-37, 18-34, 25-28