18.6 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

(Η’ όμιλος) Καναδάς – Λετονία 101-75: Άνετος και πρώτος με αήττητο σερί (vids)

Ο Καναδάς κατέλαβε την πρώτη θέση στον όμιλό του αφού επικράτησε με σκορ 101-75 της Λετονίας η οποία αν και έδειξε ότι θέλει να παλέψει για τον αγώνα, δεν κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στους νικητές. Με αυτόν τον τρόπο ο Καναδάς έκανε το 3 στα 3 στο γκρουπ του.

H Λετονία άρχισε πολύ δυνατά τον αγώνα και στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε να προηγείται με δέκα πόντους. Ο Καναδάς ωστόσο ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια την ώρα της ανάπαυλας έχοντας την πρωτιά στο σκορ με έναν πόντο απόσταση (43-42).

Ο Καναδάς συνέχισε με την ορμή του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο μισό του αγώνα. Παρέμεινε σταθερά μπροστά με την Λετονία να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις που έθεσε η χώρα της Αμερικής, η οποία επιβλήθηκε τελικά με το ευρύ 101-75.

Πρώτος σκόρερ για τον Καναδά αναδείχθηκε ο Σέι Γκιλγκέους Αλεξάντερ με 27 πόντους σε 31:17 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 30,19, 24-15,