18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

(Ι’ Όμιλος) Δομ.Δημοκρατία-Σερβία 79-112: Αγρίεψε… προκρίθηκε (vids)

Η εμφάνιση και η ήττα από την Ιταλία ήταν κόντρα στη συνολική εικόνα της Σερβίας που δεν είχε καμία διάθεση να μπλέξει σε μεγαλύτερες περιπέτειες. «Καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες τη Δομινικανή Δημοκρατία, με το εμφατικό 112-79 και πήρε μία θέση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Έτσι οι νικητές –όπως και η Ιταλία που πέρασε νωρίτερα από τον ίδιο όμιλο με τη νίκη της επί του Πουέρτο Ρίκο- περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα που εξελίσσεται μεταξύ των ΗΠΑ και της Λιθουανίας για να μάθουν ποιον θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά αφού αυτοί οι δύο όμιλοι διασταυρώνονται. Η Σερβία πέρασε ως 2η οπότε θα αντιμετωπίσει τον νικητή αυτού του αγώνα.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς μπήκε συγκεντρωμένη και απόλυτα αποφασιστική στο παιχνίδι, προηγούμενη με 18 πόντους (11-29) έπειτα από μόλις εννιά λεπτά! Στο τέλος της περιόδου (15-29) οι Σέρβοι είχαν 8/9 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 10 ασίστ ενώ δύο παίκτες της (Μπογκντάνοβιτς και Μαρίνκοβιτς είχαν φτάσει στους 10). Στα μισά της δεύτερης περιόδου η Δομινικανή Δημοκρατία έδειχνε ανήμπορη να ακολουθήσει τον ρυθμό της Σερβίας (23-44). Στο τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρχαν σοβαρές αμφιβολίες για τον νικητή (35-56).

Η «ψαλίδα» άνοιξε στους 34 (53-87 στο 30’) με τη Σερβία να εκτελεί με χειρουργική ακρίβεια από μέση και κοντινή απόσταση (23/27 δίποντα), δίνοντας βέβαια διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο και με το… ένα μάτι στην εξέλιξη του αγώνα της Λιθουανίας με τις ΗΠΑ.