18.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Η Μπαρτσελόνα έκανε τα εύκολα δύσκολα, η Μπασκόνια νίκησε τον εκπληκτικό Τσαλμπούρη (vids)

Η Μπαρτσελόνα υποδεχόταν την Χιρόνα στην έδρα της για την 7η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Ενώ φαινόταν ότι θα είχε ένα εύκολο απόγευμα τελικά επικράτησε με 72-69. Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έπαθε μπλακ άουτ και σκόραρε μόλις 7 πόντους ενώ δέχθηκε 19. Παρόλα αυτά πήρε τη νίκη και ανέβηκε στο 6-1.

Η Μπασκόνια επικράτησε της Μπέτις στην παράταση με 107-103 σε ένα συναρπαστικό αγώνα. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 91-91 με την βολή του Κοστέλο στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στην παράταση οι Βάσκοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλουξενούμενους.

Στο Μπαρτσελόνα-Χιρόνα πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ντα Σίλβα με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής ενώ 14π. πρόσθεσε και ο Βέσελι.

Στον αγώνα της Μπασκόνια με την Μπέτις ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν για ακόμα μια φορά ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 29 πόντους.

Από την Μπέτις ο Τσαλμπούρης ήταν εκπληκτικός με 24π. και 4 ριμπάουντ.