17.5 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Η Μιλάνο το θρίλερ, η Ζαλγκίρις την έκπληξη, η Παρτίζαν την… αρχή (pics, vids)

Το αποψινό μενού της Ευρωλίγκας με τα συνολικά πέντε παιχνίδια με τα οποία άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής, τα είχε όλα. Εκπλήξεις (η Ζαλγκίρις έβγαλε και πάλι στην επιφάνεια τις αδυναμίες της Μπαρτσελόνα), ανατροπές και θρίλερ. Η Παρτίζαν ξέσπασε στη Βίρτους Μπολόνια στο ντέρμπι των δύο μεγάλων brand names που επέστρεψαν στη διοργάνωση ενώ η Μπάγερν δεν τα κατάφερε ούτε και σήμερα παρότι είχε μια χρυσή ευκαιρία. Την κλώτσησε όμως ο Βάιλερ-Μπαμπ αστοχώντας σε δύο βολές στα 3,2’’ του αγώνα με τη Μιλάνο με τους Ιταλούς να παίρνουν τη νίκη με 83-81.

Η Μπάγερν έδειξε αποφασισμένη στο πρώτο ημίχρονο για να μην βάλει σε αμφισβήτηση την πρώτη νίκη της. Έτσι προηγήθηκε με 14 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (40-26). Ωστόσο η Μιλάνο δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και στο 27’ ήταν μπροστά με 57-53. Το ματς πήγε πάντως στην κόψη του ξυραφιού αφού στα 45’’ υπήρχε ισοπαλία στους 79 πόντους. Ο Ουίνστον έκανε το 81-79 στα 34’’ αλλά ο Μπίλι Μπάρον με ένα υπό πίεση τρίποντο από τη γωνία έδωσε το προβάδισμα στη Μιλάνο (81-82 στα 21’’). Ο Ουίνστον έκανε airball αλλά ο Χάινς δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα ο Μπάρον έκανε φάουλ στα 3,2’’ στον Βάιλερ-Μπαμπ που έχασε όμως και τις δύο βολές, στερώντας από την Μπάγερν την ευκαιρία για την πρώτη της νίκη.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Στο Βελιγράδι η Παρτίζαν έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Υπό το βάρος του 0-3, ρεκόρ με το οποίο μπήκε για πρώτη φορά σε μία ευρωπαϊκή διοργάνωση ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, μπήκε με πατημένο το γκάζι στο ματς με τη Βίρτους. Προηγήθηκε με 27-11 στο 10’ και δεν κοίταξε πίσω ως το τέλος, φτάνοντας στην επικράτηση με το εμφατικό 90-62.

Για την Παρτίζαν που προηγήθηκε ακόμη και με 31 πόντους (78-47 στο 32’), ο Τζέιμς Νάναλι είχε 20 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ ενώ άλλοι τέσσερις είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Για τη Βίρτους το 22,2% με το οποίο εκτέλεσε από το τρίποντο (6/27) δεν της άφησε περιθώρια να πιστέψει σε κάτι καλύτερο. Ο Ίσμαελ Μπάκο είχε 11 πόντους.

Ένα πολύ καλό δεκάλεπτο, το τρίτο, ήταν αρκετό για τη Μακάμπι προκειμένου να κάνει τη δουλειά απέναντι στη Βιλερμπάν. Τη νίκησε με 88-69 και έκανε το 3-1 στην Ευρωλίγκα με τρεις νίκες στην έδρα της αφού είχαν προηγηθεί εκείνες επί της Ζαλγκίρις και της Μονακό. Οι Γάλλοι έκλεισαν την πρώτη διαβολοβδομάδα χωρίς νίκη αφού είχε προηγηθεί η ήττα από τη Φενέρμπαχτσε και υποχώρησαν στο 1-3.

Η Μακάμπι ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο. Η Βιλερμπάν με καλή αμυντική συμπεριφορά προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 21-15 ενώ στο ημίχρονο η Μακάμπι ήταν μπροστά με έναν πόντο. Η τρίτη περίοδος όμως αποδείχτηκε καθοριστική για την έκβαση του αγώνα αφού κάνοντας επιμέρους σκορ 26-11, η Μακάμπι απλοποίησε τα πράγματα αφού στο 30’ ήταν μπροστά με 68-52. Η Βιλερμπάν δεν είχε τρόπο επιστροφής και συμβιβάστηκε με την ήττα.

Το «κοντέρ» της Φενέρμπαχτσε έγραψε 4-0. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε με ιδανικό τρόπο στην Ευρωλίγκα σημειώνοντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια αφού έκανε τη δουλειά και κόντρα στη Βαλένθια με 79-77. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με τον Μάρκο Γκούντουριτς να σημειώνει έξι καθοριστικούς πόντους για τη Φενέρ.  Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 20 πόντους, 5/9 τρίποντα, πέντε ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ ενώ ο Νικ Καλάθης είχε οχτώ πόντους και επτά ασίστ. Από την άλλη πλευρά, ο Κρις Τζόουνς είχε 16 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Η Βαλένθια ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί ακόμη και με 13 πόντους (20-33 στο 12’) πριν το κλείσει με προβάδισμα εννιά πόντων (34-43). Η τρίτη περίοδος όμως ανήκε στη Φενέρ που με οδηγό τον Σκότι Ουίλμπεκιν ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και προηγήθηκε (60-58 στο 30’). Οι ισορροπίες παρέμειναν όμως λεπτές στην τέταρτη περίοδο αφού μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα τριών μόνο πόντων (71-68).

Με βολές του Λόπεζ-Αροστέγκι έγινε το 73-70 στα 53’’ αλλά ο Γκούντουριτς με πέντε κρίσιμους πόντους σε δύο επιθέσεις έκανε το 78-72 στα 14’’. Ο Ντούμπλεβιτς με γκολ-φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ έδωσε ελπίδες στους «πορτοκαλί» κάνοντας το 78-75 στα 8,2’’ και μετά από λάθος του Ουίλμπεκιν η Βαλένθια μείωσε στον πόντο (78-77). Ακολούθησε ωστόσο φάουλ στον Γκούντουριτς που διαμόρφωσε το τελικό 79-77 με μία βολή, αφού το σουτ από το κέντρο του Λόπεζ-Αροστέγκι δεν είχε τύχη.

Νωρίτερα, η Μπαρτσελόνα δεν απέφυγε την γκέλα στο Κάουνας. Η Ζαλγκίρις μετά τη Βίρτους, νίκησε και την Μπαρτσα με 73-72 κάνοντας το 2/2 στη διαβολοβδομάδα. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό και με τον Μπουτκεβίτσιους να σημειώνει ένα μεγάλο τρίποντο και την Μπαρτσελόνα να μην αξιοποιεί όσες ευκαιρίες της δόθηκαν.

Έπειτα από μία ισορροπημένη πρώτη περίοδο (20-19), η Ζαλγκίρις με τον Ουλανόβας «ζεστό» και τον Σμιτς να «χτυπάει» την πρώην ομάδα του, βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει στο τέλος του ημιχρόνου (44-35). Μέσα από την άμυνα της ωστόσο η Μπαρτσελόνα άλλαξε την εικόνα του αγώνα στην τρίτη περίοδο και λίγο πριν το τέλος της προσπέρασε με 54-52 χάρη σε ένα σερί 19-8. Η Ζαλγκίρις όμως όχι μόνο δεν πτοήθηκε αλλά ανέκτησε το προβάδισμα (67-61 στο 34’) και το ντέρμπι συνεχίστηκε.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προσπέρασε ξανά (67-68 στο 37’) αλλά στα 26’’ η Ζαλγκίρις έκανε το 72-70 με τρίποντο του Μπουτκεβίτσιους. Ο Κάλινιτς δεν είχε απάντηση και ο Έβανς με μία βολή έκανε το 73-70 στα 15’’. Ο Λαπροβίτολα με ένα ζευγάρι βολών στα 14’’ έκανε το 73-72 αλλά μετά από λάθος του Έβανς ο Σατοράνσκι δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην Μπαρτσελόνα.

Photo Credits: Barcelona, Zalgiris, Fenerbahçe, Maccabi twitter