24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Η Γαλλία διέλυσε την Ουγγαρία,το Μαυροβούνιο έκανε το “καθήκον” του με την αδύναμη Πορτογαλία (vids,pics)

Οι Γάλλοι συνέτριψαν με συνοπτικές διαδικασίες τους Ούγγρους (81-40), οι τελευταίοι με ρεκόρ 3-3 πέρασαν στην επόμενη φάση παρά την ήττα τους. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Μαυροβούνιο νίκησε με 77-62 την αδιάφορη Πορτογαλία και πέρασε ως δεύτερο στην επόμενη φάση και ρεκόρ 4-2.

Οι "τρικολόρ" προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 39-25. όμως το τεράστιο ξέσπασμά τους ήρθε στην τρίτη περίοδο. Έκαναν ένα σερί 29-2 το οποίο ήταν και το σκορ περιόδου!

Από εκεί και πέρα έκαναν απλά συντήρηση και πήραν χρόνο συμμετοχής όλοι. Ξεχώρισε ο Τεό Μαλεντόν των Οκλαχάμα Σίτι με 15 πόντους και 5/7σουτ εντός πεδιάς. Στον αντίποδα, δεν γίνεται να ξεχωρίσει κάποιος από την Ουγγαρία. Ρεκόρ 5-1 οι Γάλλοι στον όμιλο, 3-3 οι Ούγγροι.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Μαυροβούνιο αντιμετώπισε εκτός έδρας την Πορτογαλία. Οι φιλοξενούμενοι αργά αλλά σταθερά δημιούργησαν μία διψήφια διαφορά στο ημίχρονο. Έφτασαν στο +15 ενώ το σκορ ήταν 45-30 υπέρ του Μαυροβουνίου.

Στη συνέχεια έλεγξαν την αναμέτρηση και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιου. Μόνο στις αρχές της τελευταίας περιόδου έκανε ένα μικρό ξέσπασμα η Πορτογαλία (7-0 σερί), όμως ο καλύτερος παίχτης των φιλοξενούμενων, Νίκολα Ιβάνοβιτς έδωσε τις απαραίτητες λύσεις και επανέφερε την τάξη. Ο γκαρντ του Ερυθρού Αστέρα είχε 13 πόντους, ενώ για τους Πορτογάλους ξεχώρισε ο Μιγκέλ Κειρόζ της Πόρτο.